SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Kırım’a S-500 füze sistemleri konuşlandırdı

Rusya'nın işgal altındaki Kırım'a, yeni nesil karadan havaya S-500 füze sistemleri sevk ettiği öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2024 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2024 19:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Kırım’a S-500 füze sistemleri konuşlandırdı

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü Başkanı Kırılo Budanov, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’a yeni nesil karadan havaya S-500 füze sistemi konuşlandırdığını bildirdi.

"KIRIM’A GETİRİLDİKLERİNİ BİLİYORUZ"

Ukrayna Askerî İstihbaratı Başkanı Kırılo Budanov, 13 Haziran'da Ukrayna televizyonunda yaptığı açıklamada, “Rusya hava savunma sistemini güçlendiriliyor. Bu oldukça açık ve anlaşılır. S-500'ün en yeni unsurları ortaya çıktı. Bu sistemini ilk kez kullanacakları için bu oldukça deneysel uygulama olacak. Ancak Kırım’a kesin getirildiklerini biliyoruz." dedi.

Ayrıca Budanov, Rus ordusunun personeli ve bazı askerî yükleri Kırım’a aktarmak için Kerç Köprüsü'nü (Kırım Köprüsü) kullanmaya devam ettiğini belirterek, “Kerç Köprüsü Rus ordusu tarafından her zaman kullanıldı ve var olduğu sürece kullanılacak.  Evet, ana yük feribotlarla taşınıyor, bu doğru ama köprüden her şeyden önce personel ve daha küçük yükler taşınıyor." şeklinde konuştu.

S-500 FÜZE SİSTEMİ

Rusya tarafından geliştirilen S-500 Prometey Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi, ilk olarak 2021 yılında Rus urdusuna teslim edilmişti. S-500 hava savunma sisteminin, S-400’ün gelişmiş bir versiyonu olduğu biliniyor. Rus kaynakları, S-500'ün 200 km’ye kadar irtifada uçabilen balistik füzeleri durdurmak için tasarlanmış özel bileşenlere sahip olduğunu ileri sürüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.