SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar ve Çerkes sürgünlerini andı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. yıldönümünde Çerkes ve Kırım Tatar sürgünlerini andı. Açıklamada, "Soydaş Kırım Tatar Türkleri ile kardeş Kafkas halklarının acılarını paylaşıyor, ortak hafızamızda silinmez izler bırakan bu trajik olaylarda hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyor ve hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz." denildi.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 12:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar ve Çerkes sürgünlerini andı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı 18 Mayıs 2023 tarihinde yayımladığı "Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Kırım Tatar ve Çerkes Sürgünlerinin Yıldönümleri Hakkındaki Soruya Cevabı" başlıklı metinde, Kırım Tatar ve Çerkes sürgünleri hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar Türkleri, 79 yıl önce bugün (18 Mayıs) anavatanlarından zorla koparılarak insanlık dışı şartlarda sürgün edilmişlerdir. Soydaşlarımızın önemli bir kısmı sürgün sırasında ya da sürgün edildikleri yerlerde yaşamlarını yitirmiştir. Şiddet kullanmadan hak arayışını sürdüren soydaşlarımız, 1944 sürgününden sonra on yıllarca anavatanları olan Kırım yarımadasına dönememiştir.

Türkiye, Kırım Tatar Türklerinin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi, anavatanlarında kimliklerini koruyarak esenlik ve güven içinde yaşamaları için geçmişte olduğu gibi bugün de desteğini sürdürmektedir.

'Çerkes Sürgünü' ise, 159 yıl önce Kafkas halklarının 21 Mayıs günü öz yurtlarını terk etmeye zorlanarak ağır koşullarda büyük kayıplar verdikleri, her yıl hüzünle andığımız bir trajedidir.

Soydaş Kırım Tatar Türkleri ile kardeş Kafkas halklarının acılarını paylaşıyor, ortak hafızamızda silinmez izler bırakan bu trajik olaylarda hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyor ve hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.