SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Kırım için savaşmalıyız ve savaşı kendi şartlarımızla sonlandırabiliriz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın Kırım'daki ve diğer işgal altındaki bölgelerinde yaşayan insanlar için savaşmak zorunda olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 17:55
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 17:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Kırım için savaşmalıyız ve savaşı kendi şartlarımızla sonlandırabiliriz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın Kırım’da başladığına dikkat çekerek  Ukrayna'nın, Kırım'ı ve işgal altındaki diğer bölgeleri geri alarak ve Rusya'yı yaptıklarından dolayı adalete teslim ederek savaşı kendi şartlarıyla sonlandırabileceğini ancak bunun için savaşmak gerektiğini belirtti. 

Bugün Kırım’ın Rusya tarafından işgaline karşı direnişinin sembolü haline gelen 26 Şubat 2014’teki efsanevi mitingin 10. yıl dönümü. 2016’dan itibaren, her 26 Şubat’ta Ukrayna’da “Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü” olarak kaydedilmeye başladı. Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü çerçevesinde bugün Kıyiv’de “26-2-14: Savaş Kırım’da başladı” başlıklı forum düzenlendi.

Forumun açılışında konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Bugün, 10 yıl önce Ukrayna’ya ait Kırım'da meydana gelen olayları, yarımadamız Rusya tarafından çalındığı günü ve Rus işgal ordusuyla birlikte Kırım'ımıza korku, baskı ve işkencelerin girdiği günü hatırlıyoruz.“ diyerek dünyanın Kırım’ın Rus işgaline karşı yeterince tepki göstermemesi şu anda Ukrayna'ya karşı devam eden bu acımasız savaşa neden olduğuna dikkat çekti.

"KIRIM'I UNUTMAMAMIZ VE ONUN İÇİN MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİYOR"

Savaşların, onları doğuran kötülükler söndürüldüğünde gerçekten dürüst bir şekilde sona erdiğini ve bu yüzden adalet duygusu ile barış arzusunun bir arada yürümesi gerektiğini belirten Zelenskıy, “Bu, özellikle Kırım'ı unutmamayı, Kırım için mücadele etmeyi gerektiriyor. Bu, Rusya'nın Kırım'a getirdiği, daha sonra tüm Ukrayna'ya yayılmaya çalıştığı ve diğer ulusların topraklarına da yayılmak istediği kötülüğe direnmeyi gerektiriyor.” dedi.

Bugün Rusya'nın kötülüğüne karşı her düzeyde ve dünya çapında gerçek bir muhalefet oluşturmanın son derece önemli olduğunu vurgulayan cumhurbaşkanı, “Kırım'daki ve Ukrayna'nın işgal altındaki tüm bölgelerinde yaşayan insanlar için savaşmak zorundayız. Uluslararası hukukun gücünün Kırım’da ve tüm topraklarımızda tam olarak yeniden tesis edilmesi için mücadele etmeliyiz. Diğer halklar gibi Kırım Tatar halkının da temel hakkı olan kendi vatanında yaşama hakkı için mücadele etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

"DEVLETİMİZİN ÖNCELİĞİ TÜM ESİR VE VATANDAŞLARIMIZIN İADE EDİLMESİ"

Kırım'ı unutmayan, Ukrayna’nın Kırım'ı geri alma çabalarına yardımcı olan, Ukrayna askerlerine yardım eden ve Kırım'da işgalcilere karşı mücadele eden herkese teşekkür eden Zelenskıy, devletin önceliğinin tüm esirlerin, Ukrayna'dan sürgün edilenlerin ve Kırımlı siyasi tutsakların iadesi olduğunu vurgulayarak, "Bize bu konuda yardımcı olan tüm ülkelere minnettarım" diye vurguladı.

Ukrayna'nın topraklarını ve insanlarını işgalden kurtararak ve Rusya'yı yaptıklarından dolayı adalete teslim ederek kendi şartlarında bu savaşı sonlandırabileceğini belirten cumhurbaşkanı, “Ancak bunun için mücadele etmeniz gerekiyor.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.