SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy yeni yılın ilk röportajında Kırım'ı işaret etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, The Economist'te yayımlanan 2024 yılının ilk röportajında Kırım'ın stratejik önemini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.01.2024 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 02.01.2024 11:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy yeni yılın ilk röportajında Kırım'ı işaret etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1 Ocak 2024 tarihinde Londra merkezli The Economist gazetesinde yayımlanan özel röportajında Kırım'ın stratejik öneminin altını çizdi.

KIRIM SADECE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ DEĞİL AYNI ZAMANDA GÜVENLİK MESELESİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya'nın yayılmacı emelleriyle 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'ya karşı başlattığı topyekûn işgal girişimi ve saldırılar devam ederken; Rusya'nın daha önce 2014 yılında işgal ettiği Kırım'ın Ukrayna kontrolüne geri dönmesinin sadece toprak bütünlüğü meselesi değil aynı zamanda ülkenin güvenliği açısından da kritik bir faktör olduğunu söyledi.

Zelenskıy işgal altındaki Kırım'ı izole etmenin ve buradaki Rus askerî kabiliyetlerini zayıflatmanın son derece önemli olduğunu çünkü o bölgeden gelen saldırıların sayısını azaltmanın yolu bu olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı, başarılı bir operasyonun "dünyaya örnek" olacağına ve Rusya içinde de büyük bir etkisi olacağını ifade ederken; Kremlin propagandasının merkezî bir unsurunun kaybının, "binlerce Rus subayının sadece Putin'in hırsları yüzünden öldüğünün" göstergesi olacağını vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.