SON DAKİKA
Hava Durumu

La Richesse, Kırım Tatar sürgününü Avrupa'ya anlatmak istiyor

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2014 12:48
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2014 13:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
La Richesse, Kırım Tatar sürgününü Avrupa'ya anlatmak istiyor

“La Richesse” Kırım Tarih Müzesi, Avrupa müzelerinde Kırım ve Kırım Tatar tarihini konu alan sergiler düzenlemeyi planlıyor.

“La Richesse” Kırım Tarih Müzesi kurucusu Güliver Altin, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Kırım Tarih Müzesi Avrupa Biriliği ülkelerindeki müzeler ile ilişkileri güçlendirecek. Geçmiş yıllarda oldukça iyi işbirliği deneyimimiz var ve ilişkilerimizin kopmasını istemiyoruz” diye kaydetti. 

Altin, düzenlenecek sergilerin Kırım Hanlığı’nın topraklarını ve Kırım Tatar sürgünü konusunu kapsayacağını belirtti. 

Güliver Altin, “Bizim Fransa’da ve Kırım’da koleksiyonlarımız var. Avrupa’da Müzemizin Fransa’daki koleksiyonu kullanılacak. Kırım Tatar sürgünü konusuna ilişkin, Viktor Sorokin’in çizdiği ve 16 Mayıs tarihinde sergilenen resim koleksiyonumuz var. Söz konusu resimler Ukrayna ve Avrupa’ya götürülecek” dedi.

Şimdi sergilerin düzenlenmesi konusunda görüşmelerin yapıldığını, sergilerin yapılacağı yer ve tarihlerin, sergi etkinliklerine ilişkin anlaşmalar imzalandıktan sonra belirleneceğini belirten Güliver Altin, “Anlaşmalar imzalandıktan sonra sergilerin hangi ülkelerde yapılacağı belirlenecek, ama Fransa, mutlaka bu ülkeler arasında yer alacak” diye kaydetti. 


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.