SON DAKİKA
Hava Durumu

Yıldız dergisinin 3. sayısı çıktı

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2013 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2013 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yıldız dergisinin 3. sayısı çıktı

Yıldız Dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Dilaver Osmanov, derginin bu yılki 3. sayısının Temmuz ayı sonunda yayınlandığını bildirdi.

Dilaver Osmanov, QHA yaptığı açıklamada, 3. sayının Mayıs-Haziran aylarında yayınlanması planlanmasına rağmen ancak Temmuz ayına yetiştirebildiklerini söyledi.

Derginin ön kapağında Kâzım Cepparov’un ‘Bozulmuş Ocak’, arka kapağında ise Yahya Temirkayayev’in “18 Mayıs Sabahı” ve Seithalil Osmanov’un “19 Mayıs Sabahı” resimleri yer alıyor.

Dergide yazarlar Memet Nüzet ve Uriye Edemova’nın jübilelerine ilişkin makalelere, Haytarma filminin tanıtımına, üç dilde yayımlanan Kırım (Крым) dergisinin yayına başlamasına ilişkin habere yer verildi.

Dergide M. Mambetova’nın tercümesiyle Kazanlı yazar Amet Adil’nin “Biz öz vatanımızda yaşayacağız” (“Povest o slepom Kerime”) eserine yer verildi.

Derginin 3. sayısında Bekir Çobanzade’nin 120. doğum yıldönümüne adanan makaleler de bulunuyor. İsmail Gaspıralı Kırım Tatar Kütüphanesi El Yazmaları Bölümü Başkanı Medine Alimova tarafından yayına hazırlanan Bekir Çobanzade’nin ‘Medeni yapıcılıkta Türk-Tatar intelegentsiyasının borçları’ makalesi okurların dikkatini çekiyor.

Çocuklar için Yıldızçık bölümü hazırlandı. Dergide 4. sınıf öğrencisi Ahmed Seithalilov’un “En Hikmetli Şey Nedir?” masalı ve 6. sınıf öğrencisi Emil Şelverov’un “Server ve Kuşlar” hikayesi basıldı.

Kırım Tatar ressamların eserlerini de tanıtan dergi 1000 adet tirajla abonelerine dağıtıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.