SON DAKİKA
Hava Durumu

Dr. Nariye Seydamet: Sürgün, Kırım Tatar medeniyetini yok etmeye yönelik bir tedbirdi

Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifinin 20 Mayıs 2023’te gerçekleştirdiği “Kadın Gözünden 18 Mayıs 1944” başlıklı panelde konuşma yapan Tuvgan Til İnternet Sitesi Dil Koordinatörü Dr. Nariye Seydamet, Kırım Haber Ajansına (QHA) sürgünü değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2023 09:22
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2023 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dr. Nariye Seydamet: Sürgün, Kırım Tatar medeniyetini yok etmeye yönelik bir tedbirdi

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı hafızlardaki yerini koruyor. Bu sene diaspora çatısı altında düzenlenen anma ve dua etkinliklerinden biri de Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi tarafından düzenlenen "Kadın Gözünden 18 Mayıs 1944" isimli panel oldu. Konuşmacı olarak yer alan panelist, Tuvgan Til İnternet Sitesi Kordinatörü Dr. Nariye Seydamet etkinliğin sonunda Kırım Haber Ajansının (QHA) mikrofonuna konuştu. 

"SÜRGÜNDEN SONRA KADINLAR YENİ BİR YERDE HAYATA DEVAM ETMEK İÇİN DEĞİL, HAYATTA KALMAK İÇİN MÜCADELE VERDİ"

Seydamet büyük sürgünü matem günü olarak değerlendirerek, “Sürgün, Kırım Tatar medeniyetine büyük bir zarar getirdi. Sürgün, Kırım Tatar milletini yok etmeye yönelik bir tedbirdi” yorumunu yaptı. QHA'nın "Kadın olarak 1944 Sürgününü yaşasaydınız neler hissederdiniz?" sorusuna ise "O dönemki psikoloji çok farklıydı. Erkekler savaştayken kadınlar çocukların karnını nasıl doyuracağını, onları nasıl ısıtacağını düşünüyordu. Sürgünden sonra kadınlar yeni bir yerde hayata devam etmek için değil, hayatta kalmak için mücadele verdi” cevabını verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.