SON DAKİKA
Hava Durumu

Erşat Salihi: Kerkük Türkmen Katliamı, bölgeyi Türksüzleştirme politikasının bir parçasıydı

Kerkük Milletvekili, Türkmen lider Erşat Salihi, 14-16 Temmuz Kerkük Katliamı’nın yıldönümünde Kırım Haber Ajansına değerlendirme yaptı. Salihi, katliama ilişkin olarak, “Irak Türkmenlerini başka ülkelere dağıtmak, Türksüzleştirme politikasının bir parçasıydı” yorumunu yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2023 12:06
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2023 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erşat Salihi: Kerkük Türkmen Katliamı, bölgeyi Türksüzleştirme politikasının bir parçasıydı

Eski Irak Türkmen Cephesi Başkanı, Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, 14-16 Temmuz Kerkük Katliamı’nı Kırım Haber Ajansına (QHA) anlattı. Salihi, katliama ilişkin paylaştığı mesajında, bölgedeki Türksüzleştirme politikasına dikkat çekti.

"TEMMUZ AYI, KATLİAM AYIDIR"

Erşat Salihi, temmuz ayının bir katliam ayı olduğuna işaret ederek; 1924 Ermeni Katliamı, 14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı, Irak'ta 1980’li yıllarda Türkmen liderlerinin katledilmesini örnek gösterdi. Salihi, “Genellikle temmuz ayı Türkmenler için zor geçer” vurgusunu yaptı.

Salihi, 14-16 Temmuz 1959'da Türkmenlerin evlerinden zorla çıkarılarak, 100’e yakınının öldürüldüğünü kaydetti. Erşat Salihi, “Bu katliam ile Irak Türkmenleri, Kerkük’te sindirilmek ve başka ülkelere dağıtılmak istendi. Kerkük Türkmen Katliamı, bölgedeki Türksüzleştirme politikasının bir parçasıydı. Bu hunharca katliam, Bağdat’taki yönetim tarafından geç duyuldu. Üç gün süren bu katliamı Bağdat’tan gelen askeri güçler durdurdu. Maalesef atılan adımlar çok zordu" ifadelerini kullandı. 

"TÜRKMENLERİN KANI YERDE KALMADI"

Bu katliamdan sonra direniş hareketinin kurulduğunu belirten Salihi, "Türkmenler canileri aynı şekilde tasfiye etti ve Türkmenlerin kanını yerde bırakmadılar" dedi. Irak'ta ilerleyen yıllarda katliamların, baskıların ve zulümlerin devam ettiğini söyleyen Salihi, 9 Temmuz 1980 tarihinde 25 kişiyle birlikte hapse atıldıklarını ve aralarında abisinin de olduğu 8 kişinin idam edildiğini dile getirdi.

Türkmen lider Salihi mesajında, Irak Türkmenlerinin etnik temizlik ve soykırım hevesindeki çevrelere fırsat vermeyeceğinin altını çizdi.

14-16 TEMMUZ 1959 KERKÜK KATLİAMI

14 Temmuz 1959 Kerkük Katliamı’nda onlarca Türk, sadece Türk oldukları için öldürüldü. Kerkük Katliamı, Komünist Partisi üyeleri ve Kürt çeteleri ile birlikte Mustafa Barzani liderliğinde hayata geçirildi. Irak’ta 1958’de yapılan askeri darbe sonucu kraliyet devrilmiş ve cumhuriyet rejimi ilan edilmişti. Türkmenler, rejim değişikliğini 1. yılında kutlamak istedi. Bunun üzerine, Barzani ailesine bağlı silahlı terör grupları, “Kerkük Kürtlerindir” sloganları ile Türkmen avına başladı. Özellikle, aydın ve askeri sınıftan Türkmenler hedef alındı.

Kanlı bir terör dalgası başlatan silahlı çeteciler, Türkmenlere yönelik etnik temizliği amaçladı. Kerkük’te üç gün üç gece boyunca onlarca Türkmen katledildi. Makineli tüfeklerle taranan, diri diri toprağa gömülen, cesetleri motorlu araçlara iple bağlanarak sürüklenen, üzerlerinden kamyonlar geçirilen, idam edilen ve gözleri oyulan pek çok insan oldu.

Irak güvenlik kuvvetleri, soykırımı amaçlayan bu katliamı seyretmekle yetindi. Kerkük’ün asırlık Türk kimliğini hedef alan katliamın sorumlusu olarak 260 kişi tutuklandı. 28 tanesi idama mahkûm edildi.

Kerkük Katliamında şehit edilen Türkmen aydınlarından bir kısmının isimleri şöyle:

1-Emekli Albay Ata Hayrullah

2- Emekli Doktor Albay İhsan Hayrullah

3- Kasım Neftçi

4- Selahattin Avcı

5- Mehmet Avcı

6- Cahit Fahrettin

7- Osman Hıdır

8- Emel Fuat

9- Cihat Fuat

10- Nihat Fuat

11- Nurettin Aziz

12- Abdullah Beyatlı

13- İbrahim Ramazan

14- Abdulhalik İsmail

15- Hasip Ali

16- Cuma Kanber

17- Kazım Abbas Bektaş

18- Şakir Zeynel

19- Hacı Necim Muhammed

20- Enver Abbas

21- Adil Abdulhamit

22- Züheyr İzzet

23- Fethullah Yunus

24- Kemal Abdulsamet

25- Seyit Gani Nakip

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.