SON DAKİKA
Hava Durumu

Erşat Salihi: Türk dünyasının güvenliğini Kerkük'ten çiziyoruz

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Altunköprü Katliamı'nda şehit edilen Atilla ve Cengiz isimli iki genci andı.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2023 20:09
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2023 20:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erşat Salihi: Türk dünyasının güvenliğini Kerkük'ten çiziyoruz

Irak Türkmenlerinin 28 Mart 1991 yılında Saddam Hüseyin rejimi tarafından katledilmesi, hafızlardaki yeri ve yüreklerdeki sızısı silinmiyor. Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekiili Erşat Salihi sosyal medya hesabı üzerinden Altunköprü Katliamı'nda şehit olan 130'u aşkın Türkmenden Cengiz ve Atilla isimli iki şehidi andı.

"TÜRK DÜNYASININ GÜVENLİĞİNİ KERKÜK'TEN ÇİZİYORUZ"

Salihi paylaştığı videoda, "Biz Cengiz ve Atilla'yı Türklük için şehit verdik. Bizi terk etmek kendinizi terk etmektir. Biz Türk dünyasının güvenliğini Kerkük'ten çiziyoruz. Bunu herkes bilsin. Cengiz ile Atilla Saddam'ın kurşunlarına dizilip 1991 yılında Altunköprü kasabasında idam edilmişlerdir. Türk dünyası Cengiz ile Atilla'yı görsün" ifadelerini kullandı. 

ALTUNKÖPRÜ KATLİAMINDA NELER OLDU?

Altunköprü'deki Türkmen Katliamı'nın yıl dönümü

Bundan 32 yıl önce yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu sayıları 130’u aşkın Irak Türkmeni, adını Kerkük-Erbil yolundaki Küçük Zap Nehri üzerinde bulunan tarihi köprüden alan Türkmen yoğunluklu Altunköprü ilçesinde devrik Saddam rejimi güçleri tarafından katledilmişti.

PEŞMERGE KERKÜK’Ü KONTROL ALTINA ALMAYA ÇALIŞTI

1. Körfez Savaşı sırasında Irak içerisinde yaşanan kargaşa ortamından ötürü ülkede Kürt ve Şii unsurların ayaklanmaları baş göstermişti. Peşmerge güçleri Kerkük'ü kontrol altına almaya çalıştı.

SADDAM REJİMİ TÜRKMENLERE İNTİKAM KAMPANYASI BAŞLATTI

Irak Ordusu Kerkük üzerine yürüyüş harekatına başladığında ise peşmergeler geri çekilmeye başladı. Saddam rejimine bağlı Irak Ordusu peşmergeyi karşısında bulamayınca isyan bile etmeyen Türkmenlere karşı sözde intikam kampanyası başlattı. Genç yaşlı ayırt etmeden Kerkük, Tazehurmatu ve Altunköprü kasabasından topladıkları 135 Türkmen’i Altunköprü yakınlarındaki Dibis Kayabaşı mevkiine götüren Saddam güçleri kurşuna dizerek infaz etti.

8 YAŞINDAKİ TÜRKMEN ÇOCUK KATLEDİLDİ

Şehitlerin 55’i Kerkük şehir merkezinden, 15’i Tazehurmatu’dan, 32’si Altunköprü’den ve 13’ü ise bilinmeyen Türkmen bölgelerinden getirilmişti. Şehit düşen Türkmenlerden 25 tanesi 18 yaşının altındaydı. Şehitlerden Cemil Süleyman Abbas sadece 8 yaşındayken katledildi. Kemal Sabır Ahmet ise 10 yaşında bulunuyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.