SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuzey Makedonya'da Türk Kültür Merkezi için geri sayım başladı

Kuzey Makedonya hükumeti, Türk Kültür Merkezi kurulması için karar aldı. Kuzey Makedonya Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakan Vekili Cabir Doko, kurulacak olan merkeze ilişkin QHA'ya konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2023 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2023 16:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kuzey Makedonya'da Türk Kültür Merkezi için geri sayım başladı

Kuzey Makedonya hükumeti dün gerçekleştirilen 140. Bakanlar Kurulu Toplantsında yeni bir karar aldı. Kuzey Makedonya Siyasi Sistem ve Topluluklar Arası İlişkiler Bakan Vekili Cabir Doko sosyal medya hesabı üzerinden hükumetin Kuzey Makedonya'da Türk Kültür Merkezi kuracağını duyurdu. 

KUZEY MAKEDONYA'DA TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ KURULACAK

Bakan Vekili Cabir Doko söz konusu kararla ilgili Kırım Haber Ajansına (QHA) demeç verdi. Bürokratik bir sürecin sonucunda Kuzey Makedonya Türklerinin kazanım elde ettiğini dile getiren Doko, "Kuzey Makedonya Türklerinin özgün kültürünü yansıtacak bir kurum olacak ama aynı zamanda bütün Balkan Türkleri için önemli bir kültür merkezi olacak. Bütün Rumeli coğrafyasına hitap edecek. Ama aynı zamanda gençlerimizin çağdaş sanat kültürel formlarını da yaşatılabileceği değişik sanatsal oluşumları icra edebilekleri bir merkez olacak" dedi.

Doko, Milli Kurum Türk Kültür Merkezinin Kültür Bakanlığı himayesi altında faaliyet göstereceğini ve devlet bütçesinden fonlanacağını söyledi. 

"KUZEY MAKEDONYA İÇİN TARİHİ BİR KARAR"

Türk Kültür Merkezinde yerli ve uluslararası düzeydeki sanatçıların faaliyetlerini ve projelerini sunacaklarını dile getiren Doko, "Hem görsel sanatların yaşatılması düşünülüyor. Hem buraya özgü yerel ve kültürel etkinlerin hem de modern sanatın getirmiş olduğu yeniliklerin yer alması öngörülmekte. Uluslararası işbirliğinin de gelişeceğini öngörüyorum" ifadelerini kullandı.

Doko kararla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

"Bu Kuzey Makedonya için tarihi bir karar. Çünkü Kuzey Makedonya'nın bağımsızlık döneminde ilk defa Türklere özgü bir kurum yeniden yeşeriyor. Böyle kültürel bir değerin ortaya çıkmasına ihtiyaç vardı. Dolayısıyla çok önemli bir gelişme olarak görüyorum. Toplumdaki yankı da o yönde. Memnuniyet verici bir gelişme olarak karşılandı. Ümit ediyorum ki önümüzdeki dönemde bu kültür merkezi faaliyetlerine başladıktan sonra daha fazla ilgi görmeye başlayacak. Değişik ideolojik fikirlerin etkisinden uzak özgür bir sanat yuvası olacak"

Yalnızca Türklerin değil Kuzey Makedonya'da yaşayan tüm vatandaşların bu kültür merkezinde yararlanabileceğini aktaran Doko, "İnanıyorum ki buradaki gençlerimiz kültür merkezi sayesinde yeteneklerini yurt dışında sergiileyecek, daha geniş çevrelere ulaştıracak" vurgusunu yaptı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.