SON DAKİKA
Hava Durumu

Fosforlu kemerler polisin işini kolaylaştıracak

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2013 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2013 16:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fosforlu kemerler polisin işini kolaylaştıracak

Kazakistan’da bir üniversite öğrencisinin icat ettiği fosforlu emniyet kemerlerinin trafik polislerinin kontrollerini kolaylaştırması ve kemer kullanım oranını artırması bekleniyor.

Turar Rıskulov Kazakistan Ekonomi Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi Diana Aubekirova, emniyet kemerlerinde fosforlu kılıf kullanarak sürüş güvenliğini artırabilmenin yolunu buldu. Aubekirova, basına yaptığı açıklamada, “Trafik kazalarında ölüm istatistikleri konusunda araştırma yapmıştım ve insanların günün karanlık saatlerinde emniyet kemeri kullanmasını sağlayacak sosyal proje geliştirmek istedim. Bu sayede polisler sürücünün kemer takıp takmadığını gece bile görebilecek.” dedi.

Diana Aubekirova, Kazakistan İçişleri Bakanı’nın internet günlüğünde kendi fikrini paylaştı ve kendisine olumlu cevap geldi. İçişleri Bakanlığı, icadın gerekli olduğunu, hatta yasal olarak mecburi hale getirilebileceğini açıkladı.

Dünyada benzeri olmayan bu icadın patentini alan Diana Aubekirova’nın kemerine sigorta şirketleri de ilgi gösterdi. Sigortacılar mecburi kaza sigortası alan sürücülere fosforlu kemer kılıfından ediye etmeye başladı. Genç girişimci fosforlu kemer kılıfları üretimine başlayarak Eylül ayından itibaren satışa başlamayı planladığını elirtti. Kılıfları şimdilik ailesiyle birlikte kendisi dikiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.