SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Uygur zorunlu işçiliği ile bağlantılı lüks araçların ithalatını durdurdu

ABD gümrüklerinde, Porsche, Bentley ve Audi markalarının ithalatı Uygurları zorla çalıştırmayla bağlantılı bir parça nedeniyle durduruldu. Binlerce otomobile el konuldu.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2024 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2024 12:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Uygur zorunlu işçiliği ile bağlantılı lüks araçların ithalatını durdurdu

ABD hükumeti Porsche, Bentley ve Audi markalarının ithalatını Uygurları zorla çalıştırmayla bağlantılı bir parça nedeniyle durdurdu. Binlerce otomobile el konuldu. Financial Times’ın 15 Şubat 2024'te aktardığı haberine göre, lüks markalı araçlardaki belirli bir parçanın Uygurları zorla çalıştırarak üretilmiş olması nedeniyle ABD gümrükleri tarafından alı konulduğu bildirildi.

10 BİNLERCE İTHAL LÜKS OTOMOBİLE EL KONULDU

Dünyaca ünlü Porsche, Bentley ve Audi markalarına ait 10 binlerce ithal lüks otomobile, parçalarını Uygurların zorla çalıştırılarak üretildiği ve ABD yasalarını ihlal ettiği tespit edildiğinden dolayı el konuldu.

UYGUR ZORLA ÇALIŞTIRMAYI ÖNLEME YASASI

ABD 2022 yılında, Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygur ve diğer Türk topluluklarını zorla çalıştırarak kar elde ettiği gerekçesi ile Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası (UFLPA) yasası yürürlüğe girmişti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ GERÇEKLER

Geçen aylarda tamamen Çin'in kontrolü ve izin verdiği yerleri ziyaret eden Avustralya'nın dünyaca ünlü televizyon kanalı ABC ekibi, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yıllar süren acımasız baskısının ardından Doğu Türkistan'ı bir turizm noktasına dönüştürmeye çalıştığını aktarmıştı. ABC'nin 30 Eylül 2023 tarihinde yayımladığı özel raporunda, Çin'in baskıları neticesinde Doğu Türkistan'ın dünyadan izole edildiği bildirilmişti

DOĞU TÜRKİSTAN'DA SOYKIRIM YAŞANIYOR!

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da bir halk topyekûn soykırıma uğradı ve bugün halen uğramaya devam ediyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler, bu baskının kurbanı oluyor. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.