SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan ve Türkmenistan stratejik ortaklık anlaşması imzaladı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ile Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev arasında stratejik işbirliği ve ortaklık çerçevesinde 13 anlaşma imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2017 20:19
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2017 20:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan ve Türkmenistan stratejik ortaklık anlaşması imzaladı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ile Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev arasında stratejik işbirliği ve ortaklık çerçevesinde 13 anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmalarda; Türkmenbaşı ve Bakü limanları arasında yük taşımacılığı ve demiryollarının kullanımı, iki ülke arasında vergi oranlarının düzenlenmesi, turizm alanında işbirliği, deniz ticareti işbirliği, İçişleri Bakanlıkları arasında koordinasyon anlaşması,  telif hakkının iki ülke arasındaki düzenlemesi, enerji sahasında ve hukuk sahasında çeşitli işbirlikleri başlıkları yer aldı. 

İlham Aliyev yaptığı açıklamada "Hürmetli Kurbankulu Berdimuhammedov. Ben sizi bir kez daha Azerbaycan'da samimiyetle selamlıyorum. Eminim ki bu ziyaret Türkmenistan-Azerbaycan ilişkilerinde önemli bir rol oynayacak. Biz istiyoruz ki bölgede bu iki dost ülkenin gelişmesi ve kalkınması devam etsin. Bölgede barış ve istikrar hakim olsun." şeklinde ifadelerde bulundu. 

Kurbankulu Berdimuhammedov ise "Hürmetli İlham Aliyev. Ben öncelikle bu resmi ziyaretin gerçekleşmesi için yaptığınız davet için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Vurgulamak isterim ki bu resmi ziyaretimizin başlıca amacı devletimiz ve halklarımız arasındaki kardeşliğin ve işbirliğinin güçlendirilmesidir. Ekonomik, ticari ve insani alanlarda iki ülke arasında önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Siyasi alanda iki ülke de bölgede barışın ve güvenliğin savunucusu ve taraftarıdır. Biz istiyoruz ki ülkelerimizin gelişimi istikrar içerisinde devam etsin" açıklamalarında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.