SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkurdistan'da eylemcilere yönelik tutuklamalar devam ediyor

Başkurt dilini ve kültürünü savunduğu için hapse atılan insan hakları savunucusu Fail Alsınov'a verilen mahkûmiyet kararı sonrasında gerçekleşen protestolara katılan 4 kişi, iki ay süreyle tutuklu kalacak.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2024 20:34
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2024 19:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Başkurdistan'da eylemcilere yönelik tutuklamalar devam ediyor

Rusya'nın Ufa şehrinin Sovetsky Bölge Mahkemesi, Başkurt dilini ve kültürünü savunduğu için hapse atılan insan hakları savunucusu ve aktivist Fail Alsinov'a destek mitingine katılan 4 kişi hakkında 17 Mart 2024 tarihine kadar iki ay süreyle tutuklama kararı aldı.

PROTESTOCULAR HAKKINDA 111 TUTANAK TUTULDU

Ufa Mahkemesi 15 ve 17 Ocak tarihlerinde Baymak'ta eyleme katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 kişiyi, 22 Ocak'ta tutuklu yargılama merkezine göndermişti. Bunlardan 3'u, kitlesel ayaklanmalara katılmanın yanı sıra, yetkililere karşı şiddet uygulamakla suçlanıyor.

23 Ocak akşamına kadar Başkurdistan mahkemelerine, 15 ve 17 Ocak tarihlerinde Baymak'ta ve 19 Ocak'ta Ufa'da düzenlenen Alsinov'a destek mitinglerinde polise itaatsizlik maddesi kapsamında 111 tutanak ulaştı. Gözaltına alınan bazı kişiler mahkemede mitinglere katılmadıklarını iddia ettiler ancak yine de idari cezalar verildi.

BAŞKURT AKTİVİST İÇİN DESTEK EYLEMİ

Başkurt dilini ve kültürünü yaşatmak için çaba sarf etmesi nedeniyle Rusya Federasyonu tarafından "yasaklı" ilan edilen Başkurt sivil toplum kuruluşu Başkanı Fail Alsınov hakkında, 28 Nisan 2023’te bir ceza davası açıldı. Davaya sebep olarak, Baymak ilçesine bağlı Işmurzino köyünde yaptığı konuşma gerekçe gösterildi. Alsınov, o gün yaptığı konuşmada, bazı şirketlerin bölgedeki altın yataklarını işleme planlarına karşı çıkmış ve Başkurtların doğal kaynaklarından yabancıların kazanç elde etmesini istemediklerini belirtmişti.

17 Ocak'ta Başkurt aktivist Fail Alsınov hakkında, Nisan 2023'te Baymak ilçesi sakinlerinin altın madencilerine karşı düzenlediği mitingde Başkurt dilinde sarf ettiği sözler nedeniyle "nefreti körüklemek" suçundan 4 yıl mahkûmiyet kararı verildi. Kararın ardından Başkurdistan halkı, aktivisti savunmak için sokağa çıktı ve barışçıl gösteriler düzenledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.