SON DAKİKA
Hava Durumu

Batı Trakya Türklerinden Miçotakis'e tepki

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Batı Trakya'da yaşayan Türkler için kullandığı "dini azınlık" nitelendirmesine tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2023 15:45
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2023 22:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Batı Trakya Türklerinden Miçotakis'e tepki

Batı Trakya topraklarında yaşayan Türkler, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in 21 Mayıs'ta yapılacak seçim propagandasına alet ediliyor. Başbakan Miçotakis 27 Nisan'da İskeçe'ye yaptığı ziyaret esnasında Batı Trakya Türklerini "dini azınlık" olarak nitelendirdi. Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu ise Miçotakis'in nitelendirmesine tepki gösterdi. 

ABTTF BAŞKANI HABİPOĞLU'NDAN TEPKİLİ AÇIKLAMA

Habipoğlu, "Kimliğimiz ve haklarımız üzerinden seçim propagandasına alet edilmek istemiyoruz" dedi. Yazılı açıklama yayımlayan Habipoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Başbakanımızın, kimliği inkar edilen ve hakları gasp edilen bizleri seçimlere malzeme ve propaganda olarak sunması ve haklarımıza yönelik ‘efsane’ nitelemesinde bulunması kabul edilemez. Ülkemiz ne kadar inkar etse de yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan bizler Türk’üz”

Habipoğlu, Yunanistan’ın Arnavutluk’taki azınlığı ‘Ortodoks Hristiyan’ olarak değil, ‘Yunan’ azınlığı olarak tanımlayıp sahip çıktığını hatırlattı.

"ÜLKEMİZ BÖYLE Mİ ULUSLARARASI HUKUK KURALLARINA UYUYOR?"

Habipoğlu, "Ülkemiz böyle mi uluslararası hukuk kurallarına uyuyor, Avrupa değerlerine saygı gösteriyor?” vurgusu yaptı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.