SON DAKİKA
Hava Durumu

Batı Trakya Türklerinin efsanevi lideri Dr. Sadık Ahmet anılıyor

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet'in bugün vefatının 28. yıl dönümü. Lozan Anlaşması'nın 72. yılı olan 24 Temmuz 1995'te şüpheli bir kaza sonucunda hayatını kaybeden Dr. Sadık Ahmet, saygı ve özlemle anılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2023 09:16
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2023 15:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Batı Trakya Türklerinin efsanevi lideri Dr. Sadık Ahmet anılıyor

Batı Trakya Türklerinin efsanevi lideri, Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisinin (DEB) kurucusu Dr. Sadık Ahmet, vefatının 28. yıldönümünde anılıyor. Defalarca "Türk'üm" dediği için Yunanistan Mahkemesince yargılanan, hapis cezasına çarptırılan Dr. Sadık Ahmet, Lozan Anlaşması'nın 72. yıl dönümü olan 24 Temmuz 1995'te şüpheli bir kaza sonucu hayatını kaybetmişti.

Dr. Sadık Ahmet, Gümülcine Mahkemesine çıkmadan önceki, söylediği "Bu akıllı adamlar içeride bizim ırkımızı inkar etmeye çalışıyorlar" sözleriyle hafızlara kazınmıştı. Batı Trakya ve Türkiye Cumhuriyetindeki okullarda, parklarda ve sokaklarda adı yaşatılan Sadık Ahmet, bugün kabri başında anılacak.

Dr. Sadık Ahmet, vefatının yıldönümünde kabri başında anılacak - QHA -  Kırım Haber Ajansı

DR. SADIK AHMET KİMDİR?

Batı Trakya’da Türklerin hak ve adalet mücadelesinin sembol ismi Dr. Sadık Ahmet, 7 Ocak 1947'de Gümülcine'nin Sirkeli köyünde dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Gümülcine'de geçiren Sadık Ahmet, üniversite eğitimi için Türkiye’ye geldi, burada tıp eğitimi aldı ve 1985 yılında Batı Trakya’ya geri döndü. Ülkesine döner dönmez Batı Trakya Türklerinin yaşadığı sorunları yakından takip eden ve hukuki haklarını alabilmek içim mücadele etmek gerektiğini düşünen Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Topladığı 15 bin imza ile oldukça ses getirdi. Dr. Sadık Ahmet, 8 Ağustos 1986 tarihinde bu faaliyeti nedeniyle tutuklandı.

Batı Trakya Türklerinin özgürlük ve hak mücadelecisi Dr. Sadık Ahmet  Beştepe'de anılacak

BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN İLK SİYASİ PARTİSİNİ KURDU

Dr. Sadık Ahmet, 25 Eylül 1987’de Selanik’e giderek, Demokrasi İnsan Hakları toplantısında Türk toplumunun sorunlarını ileten bir broşür dağıttı. 1988 yılında 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. 18 Haziran 1989 seçimlerinde milletvekilliğine adaylığını koydu ancak adaylığı çeşitli gerekçeler ile iptal edildi. 26 Ocak 1990’da Lozan Barış Anlaşması'ndan doğan haklara uygun olarak Batı Trakya Türklerine "Türk" dediği için hapis cezası alan Dr. Ahmet, Selanik Dudullu hapishanesinde iki ay hapis yattı. 

Sadık Ahmet, 8 Nisan 1990 genel seçimlerinde bağımsız milletvekili seçildi ve Yunanistan Parlamentosu'na girdi. 13 Eylül 1991 tarihinde Batı Trakya Türklerinin ilk siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kuran Sadık Ahmet, 1993 genel seçimlerinde Yunanistan’ın seçim kanunlarında yaptığı adaletsiz değişiklik nedeniyle meclise giremedi.

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet kimdir?

ŞÜPHELİ BİR TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki Türk Azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşması'nın 72. yılı olan 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde şaibeli bir trafik kazasında, aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi.

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet ile Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.