SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in Fransa'da taciz ettiği kamp mağduru Gülbahar tahliye edildi

Çin'in Fransa'da bile rahat bırakmadığı ve taciz girişiminde bulunduğu toplama kampı mağduru Gülbahar Celilova'nin gövenli bir bölgeye tahliye edildiği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 14:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in Fransa'da taciz ettiği kamp mağduru Gülbahar tahliye edildi

Çin yönetimi, Doğu Türkistan'daki baskı, soykırım ve asimilasyon politikalarını genişletmekle birlikte yurt dışındaki Uygur Türklerini de hedef almaya devam ediyor.

Daha önce Çin toplama kamplarında türlü işkencelere maruz kalan kamp mağduru Gülbahar Celilova, Fransa’da ikamet ettiği adreste bir grup Çinli sivil polis tarafından tacize uğramıştı. Avrupa Uygur Enstitüsü Başkanı Dilnur Reyhan konuya ilişkin 14 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan'daki Çin toplama kampında 18 ay tutulan Uygur iş kadını Gülbahar Celilova’nın Fransa polisi tarafından güvenli bir yere tahliye edildiğini bildirdi.

ÇİN'İN AMACI UYGUR TÜKLERİNİ YILDIRMAK

Reyhan ayrıca, bu tür yıldırma eylemlerinin giderek yaygınlaştığını ve kendisinin de son aylarda düzenli olarak bir araba tarafından takip edildiğini belirterek, “Çinlilerin Kapı zilini çalmaları Gülbahar’ın gözünü korkutmak, bir mesaj vermek ya da belki de özel bir amaçları olması için verilmiş olabilir. Aaraba ise adam kaçırmak için kullanılan araçlara benziyor" dedi.

"BU KADAR ZAYIF OLMAYI NE ZAMAN BIRAKACAĞIZ?”

Öte yandan Avrupa Parlamentosu Milletvekilli Raphael Glucksmann ise söz konusu olaya tepki göstererek, "Bu rejimin topraklarımızda insanlara zulmetmesine nasıl izin verilir? Bu kadar zayıf olmayı ne zaman bırakacağız?” ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.