SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem felaketinin ardından Türk dünyası "Biz Birlikteyiz" diyerek yardıma koştu

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türk dünyası "Biz Birlikteyiz" diyerek Türk halkının yardımına koştu.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2023 09:32
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2023 09:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Deprem felaketinin ardından Türk dünyası "Biz Birlikteyiz" diyerek yardıma koştu

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatından (TÜRKSOY) yapılan yazılı açıklama ile Türk Dünyasının ‘’Biz Birlikteyiz’’ diyerek yardıma koştuğu, kardeşlerinin acısını paylaştığı, yaralarını kucaklaşarak sarmaya çalıştığı ve yardımlaşma seferberliğinin, kardeş dayanışmasının en güzel örneklerini gösterdiği belirtildi.

Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından Türk Dünyasının tek yürek olduğu vurgulanan açıklamada Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ın depremin hemen ardından arama kurtarma ekipleriyle birlikte, ülke çapında toplanan yardımları Türkiye’ye gönderdiği ifade edildi.

TÜRK DÜNYASI TÜRKİYE'NİN YANINDA

Türk Dünyası’nın liderlerinin Türkiye’nin ülkelerinde büyükelçiliklerini ziyaret ederek taziyelerini paylaştığı belirtilen açıklamada "Türk Dünyası’nın dört bir yanından gönüllüler Türkiye’ye yardıma gelebilmek için hava limanlarını doldurdu. Binlerce kişilik ekiplerle Türk Dünyası ilk günden itibaren Türkiye’nin yanında oldu." denildi. 

SANATÇILAR SEFERBER OLDU

TÜRKSOY sanatçılarının da depremin yaralarının sarılmasına destek olan kişilerin arasında yer aldığı anımsatılan açıklamada, ayrıca şu ifadelere yer verildi:

TÜRKSOY’un inisiyatifi ile hayata geçen ‘’Biz Birlikteyiz’’ kampanyası kapsamında Türk Dünyası’nın dört bir yanından kültür ve sanat insanları Türkiye’nin acısını paylaştıklarını dile getirdikleri video mesajları ile depremin yaralarının sarılmasına katkı sağlamaya çalıştı. Eş zamanlı olarak TÜRKSOY üyesi ülkelerde sanatçıların inisiyatifi ile yardım kampanyaları hayata geçirildi.

TÜRKSOY ayrıca kendi çalışanlarından oluşan 12 kişilik destek ekibini depremin ikinci günü bölgeye gönderdi. Bölgeye intikal eden arama kurtarma ekiplerine tercümanlık yapan TÜRKSOY ekibi ayrıca 300 çadırın kurulumunda yer aldı. Ardından Gaziantep ve Hatay illerinde AFAD’ın çalışmalarına destek oldu.

"TÜRKİYE'NİN YANINDA OLALIM, SIRA BİZDE"

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ise konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, Türk Dünyası’nın yardımlaşma seferberliğinin, kardeş dayanışmasının en güzel örneklerini gösterdiğini belirtti. TÜRKSOY’un çağrısının sanatçılar ve kültür insanları arasında karşılık bulmasının son derece sevindirici olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Raev şu ifadelere dikkat çekti:

"Biz Birlikteyiz diyerek kültür ve sanat insanlarımıza bir çağrıda bulunduk. Allah'a şükür herkes destek veriyor! Türkiye'nin zor günlerinde birlikte olalım, yanında olalım! Türkiye Türk Dünyası’nın her sıkıntısında cömertçe yardım elini uzattı şimdi sıra bizde."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.