SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Türkistan konusunda bir ilk: Dijital Hafıza Doğu Türkistan

Doğu Türkistan konusunda merak edilen her şeyin bulunabildiği, Dijital Hafıza Merkezi Doğu Türkistan veri tabanı açıldı. Geniş yelpazeye sahip Doğu Türkistan veri tabanında, Çin yok etmeye çalıştığı Doğu Türkistan kültürü, medeniyeti, sanat ve eserleri, tarihi olaylar ve önemli şahsiyetlerin biyografileri bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 14:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Türkistan konusunda bir ilk: Dijital Hafıza Doğu Türkistan

"Hafızasını kaybeden kimliğini kaybeder" slognıyla yola çıkan Dijital Hafıza Merkezi, Doğu Türkistan'ın kültürel hafızasını ve tarihini anlatmak amacıyla 20 Mayıs 2024 tarihinde yayın hayatına başladı. Varlığı silinmek istenen Doğu Türkistan halkının hafızasını yaşatmaya amaçlayan Doğu Türkistan veri tabanında biyografiler, zaman tüneli, kavramlar sözlüğü, sergiler, video ve belgesel, kütüphane, infografikler, tarihi belgeler ve köşe yazıları gibi 9 ana başlık bulunuyor

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ONLİNE KÜTÜPHANE

Dijital Hafıza Merkezi tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, veri tabanının Doğu Türkistan için online kütüphane oluşturup dijital içeriklerle toplumsal bilinci canlı tutmayı hedeflendiği bildirildi. Öte yandan hazırlanan içeriklerde tarihi olayların zaman tüneli, önemli şahsiyetlerin biyografileri, Türk İslam medeniyetine dair kavramlar sözlüğü, sanat, musiki ve mimari gibi kültürel öğeler içerdiği kaydedildi.

Resim

BASILI YAYIN HAYATINA GEÇİLECEK

Merkez ayrıca, Doğu Türkistan halkının önemli eserlerini Türkiye Türkçesine tercüme ederek, basarak ve yabancı dildeki eserleri çevirerek basılı yayınlarla da faaliyet gösterecek. Merkez, geniş bir kitleye hitap ederek Doğu Türkistan kültürünü dijital ortamda korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor. Dijital Hafıza Doğu Türkistan veri tabanına burdan ulaşabilirsiniz!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.