SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Azerbaycan'ın Erdebil kentindeki tarihi eserler kaderine terk edildi

Güney Azerbaycan'ın Erdebil kentindeki en değerli tarihi eserlerinden biri olan Cuma Camii bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü.

Haber Giriş Tarihi: 14.01.2024 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 14.01.2024 12:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Azerbaycan'ın Erdebil kentindeki tarihi eserler kaderine terk edildi

Iran yönetiminin Türk kültürünü yok etmeye çalışma çabaları devam ediyor. Güney Azerbaycan'ın Erdebil kentindeki en değerli tarihi eserlerinden biri olan Cuma Camii bakımsızlık nedeniyle harabeye döndü.

TÜRKLERE AİT TARİHİ ESERLER 

Güney Azerbaycanlı aktivistler, binlerce yıllık tarihi eserin üst süslemesi olan desenli çinilerin tahrip olduğunu, kar ve yağmur suyunun caminin tavanına zarar verdiğini bildirdi. Aktivistlere göre camiinin onarımı ve korunmasına ilişkin Erdebil ili Kültürel Miras Dairesine yapılan başvurular yanıtsız kaldı.

TÜRK YAPIMI CAMİ CADDE GENİŞLETME ADI ALTINDA TARHİP EDİLDİ

Selçuklular döneminde inşa edilen Erdebil'deki 800 yıllık Cuma Camii de 1980 yılından bu yana kaderine terk edilmş durumda. O dönemde caminin bulunduğu cadde genişletme adı altında tarihi eserin bir kısmı yıkıldı.

GÜNEY AZERBAYCAN'DAKİ TARİHİ ESERLER

Öte yandan aktivistler, Erdebil vilayeti de dahil olmak üzere Güney Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinde onlarca tarihi eserin bu duruma olduğunu bildiriyor. İran Kültür Varlıkları, Turizm ve El Sanatları Bakanlığı'nın yerel yetkilileri ise, tarihi eserlerin restorasyonu ve korunması için merkezden yeterli bütçe ayrılmadığını söylüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.