SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Azerbaycan Türkü gençten "Urmiye Gölü" isyanı!

Güney Azerbaycan Türkü bir genç, İran hükumetinin kayıtsız kaldığı Urmiye Gölü için harekete geçti. Türk genci, Urmiye Gölü'nün turistik özelliğini kaybetmesinin ardından kaderine terk edildiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2023 13:10
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2023 12:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Azerbaycan Türkü gençten "Urmiye Gölü" isyanı!

Urmiye Gölü'nün kurumasının ardından ortaya çıkan sorunlar, göl kenarındaki yerleşim yerlerinde yaşayan halkın sağlığına ciddi zarar veriyor. Bölgede yaşayan Güney Azerbaycan Türkü bir öğrencinin sosyal medyada yaşanan çevre felaketine tepki göstermesi ise gündem oldu.

Güney Azerbaycan Türkü genç, "Daha önce her şehirden, hatta yabancı ülkelerden bile gölde dinlenmek için çok sayıda insan geliyordu. Artık kimsenin sağlığımızı umursadığı yok" ifadelerini kullandı.

İRAN, URMİYE GÖLÜ'NÜN KURUMASINA KAYITSIZ KALDI

İran hükumeti, Farsların yoğunlukta yaşadığı şehirlerin su sorunlarını çözmek için önlemler alırken; Güney Azerbaycan Türklerinin yaşadığı şehirleri görmezden geliyor.

İran'da Molla rejimi, son dönemde Farsların yoğunlukta olduğu şehirlere Basra Körfezi’nden su taşıma projelerine yüksek meblağlı fon harcıyor. Tahran yönetimi, buna karşılık Güney Azerbaycan’da bulunan Urmiye Gölü için sadece açıklama yapıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.