SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Azerbaycanlılar bu yılı Urmu Yılı ilan etti

Nevruz Bayramı kutlamaları yapan Güney Azerbaycan Türkleri, Urmu topraklarının yüzyıllardır Türklere ait olduğunu belirterek, bu yılı Urmu Yılı ilan etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 15:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Azerbaycanlılar bu yılı Urmu Yılı ilan etti

Türk dünyasında coşkulu bir şekilde kutlanan baharın müjdecisi ve yeniden dirilişin sembolü olan 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamaları başladı. Türk dünyası ülkelerinde düzenlenen coşkulu etkinlikler, Güney Azerbaycan'da da gerçekleştirildi. 

GÜNEY AZERBAYCAN TÜRKLERİ BU YILI URMU YILI İLAN ETTİ

Bu sabah saatlerinde baharın gelişini kutlayan Güney Azerbaycan Türkleri, 1403. Güneş yılını kutlayarak bu yılı "Urmu Yılı" ilan etti. Güney Azerbaycanlılar "1403'ü Urmu Yılı ilan ediyoruz" başlığıyla Türk dünyasına çağrıda bulundu. Yaşadıkları toprakların yıllardır Güney Azerbaycan Türklerine ait olduğu vurgulanan çağrıda şu ifadeler yer aldı:

"Bu şanlı toprakların kökünde köyünü kuran Türk milleti, Urmu'da yüzyıllarca kendi kültürüyle yaşamıştır. Azerbaycan'ın kültür merkezi olan Urmu'da Azerbaycan Türklerinin yerli olmayanlara gösterdiği misafirperverlik, bazı yerleşimcilerin yanlış sonuçlara varmasına (yani yerli olmayanların toprak iddialarına) yol açtı. Bu nedenle tüm Azerbaycan Türklerini Urmu çevresinde birleşmeye çağırıyoruz. Edebiyat ve sanat alanında çalışan bizler, 1403 yılını Urmu Yılı ilan ediyoruz"

URMU'DAKİ TERÖR DESTEKÇİLERİ TÜRKÇEYİ KATLEDİYOR

Urmu Belediyesinin Nevruz Bayramı için çiçeklerle dolu bir arabaya yazdığı "Bayramımız kutlu olsun" yazısı, 19 Mart 2024 tarihinde silinmişti. Baskıcı İran rejimi, bölgedeki Türk varlığının izini silmek amacıyla Urmu bölgesine PKK terör örgütü yanlısı grupları naklediyor. Güney Azerbyacan Türkçesini katleden, sokaklarda yazıları karalayan ve tabelaları söken Urmu'daki terör destekçileri daha önce "Urmu Kürdistan'dır" sloganı atmıştı. 

Güney Azerbaycan'da Türkçe katlediliyor!

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.