SON DAKİKA
Hava Durumu

Irak Türkmenlerinin acı kaybı: Dr. Faruk Abdullah Abdurrahman hayatını kaybetti

Irak Türkmenlerinin kanaat önderlerinden Bağdat Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı Dr. Faruk Abdurrahman, bugün Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2024 23:08
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2024 23:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Irak Türkmenlerinin acı kaybı: Dr. Faruk Abdullah Abdurrahman hayatını kaybetti

Irak Türkmen Cephesinin (ITC) önceki dönem başkanlarından, Bağdat Türkmen Kardeşlik Ocağı Başkanı Dr. Faruk Abdurrahman, tedavi gördüğü Ankara Onkoloji Hastanesi'nde bugün hayata veda etti. Dr. Faruk Abdurrahman, 16 Ocak 1980 tarihinde Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edilen Türkmen liderlerden şehit Tuğgeneral Abdullah Abdurrahman’ın oğluydu. Irak Türkmenlerinin kanaat önderlerinden olan Dr. Abdurrahman, Kerkük'te 2003 yılında yapılan Türkmen Kurultayı'nda ITC Başkanı olarak göreve gelmişti.

TÜRKMEN LİDER SALİHİ'DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Dr. Faruk Abdurrahman'ın vefatıyla ilgili, "Kahraman bir yiğidin, 16 Ocak şehitlerinden Abdullah Abdurrahman’ın evladı, Irak Türkmen Cephesi’nin eski başkanlarından ve hâlihazırda Türkmen Kardaşlık Ocağı Başkanlığı yapan Dr. Faruk Abdullah’ı kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz. Milletimiz ve ailesine başsağlığı diliyoruz" mesajını verdi.

DR. FARUK ABDULLAH ABDURRAHMAN

Dr. Faruk Abdullah Abdurrahman, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü’nden 1975 yılında mezun oldu. Irak'ta 16 Ocak 1980 tarihinde Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edilen şehit Albay Abdullah Abdurrahman’ın oğlu olan Dr. Faruk Abdullah Abdurrahman, mücadele dolu bir hayat yaşadı. Abdullah, Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı, Irak Parlamentosunda Milletvekilliği, Irak Başbakan Müsteşarlığı ve son olarak Bağdat Türkmen Kardaşlık Ocağı Genel Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu. Dr. Faruk Abdullah Abdurrahman da babası gibi lider ruhlu ve mücadeleci bir insandır.

Kerkük'te 2003 yılında yapılan Türkmen Kurultayı'nda 500 delegeden 477'si oy kullandı. Geçerli oyların 264'ünü Dr. Abdurrahman, 202'sini de Dr. Saadettin Ergeç aldı. Türkmen Kurultayı sonrasında Faruk Abdullah Abdurrahman, Dr. Saadettin Ergeç ile birlikte çalışma isteğini dile getirdi. Ergeç, sonrasında Türkmen Meclisi Başkanlığına getirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.