SON DAKİKA
Hava Durumu

İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda yine söyleşiye izin verilmedi!

"Uzmanlar Anlatsın Bizler Öğrenelim" başlığı altında İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda yapılması planlanan söyleşiye yine izin verilmedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2024 15:20
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2024 17:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İskeçe Türk Azınlık İlkokulunda yine söyleşiye izin verilmedi!

Eğitim, dil ve din gibi birçok haklarından yoksun bırakılan Batı Trakya yine Yunanistan'ın müdahelesine takıldı. Eyalet Eğitim Müdürlüğü, İskeçe Türk Azınlık İlkokulu/Ortaokulunda yapılması planlanan bir etkinliğe daha izin vermedi. 

İSKEÇE EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OKULDAKİ SÖYLEŞİYE YİNE İZİN VERMEDİ!

Okul Aile Birliğinin "Uzmanlar Anlatsın Bizler Öğrenelim” projesini engelleyen İskeçe Eğitim Müdürlüğü, 21 Şubat 2024 tarihinde Çocuk Doktoru Münevver Ago'nun gerçekleştireceği söyleşiye izin vermedi. Etkinliğin katılımcıları yine okulun kilitli kapısıyla karşılaştı. “Son Dönemde Sık Görülen Salgınlar ve Korunma Yöntemleri” başlıklı söyleşi daha önce yapıldığı gibi İskeçe Türk Birliğinde gerçekleşti.

SÖYLEŞİ İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİNDE YAPILDI

Konuyla ilgili olarak Okul Aile Birliği ve Encümen Heyeti Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu akşam ’Uzmanlar Anlatsın Bizler Öğrenelim’ projemizin konuğu olan değerli Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Münevver Ago’yu dinlemek üzere okulumuzda toplandık. Maalesef bir önceki etkinlikte yaşadığımız skandalı tekrar yaşamak zorunda kaldık. Okulumuzun kapıları biz velilere bir kez daha açılmadı ve bizler söyleşimizi İskeçe Türk Birliği lokalinde gerçekleştirmek zorunda kaldık. Bize kurumumuzun kapılarını açan İskeçe Türk Birliği Başkanımız Ozan Ahmetoğlu’na ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Münevver Ago’ya teşekkürlerimizi sunarız.”

ENCÜMEN HEYETİ BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

İskeçe Merkez Türk Azınlık İlkokulu Encümen Heyeti Başkanı Hüseyin Baltacı ise Batı Trakya basını Gündem Gazetesi'ne verdiği demeçte şu değerlendirmede bulundu:

"Her şeyden önce kendi okulumuzda bir etkinlik yapamıyor olmaktan dolayı çok büyük hayal kırıklığı yaşadığımızı söylemek istiyorum. Biz güzel bir şey yapmaya çalışıyoruz ve maalesef engelleniyoruz. Şimdiye kadar geçerli olan uygulamaya göre, okulda yapılmak istenen bir etkinlik için Encümen Heyetine başvuru yapılırdı. Encümen Heyeti etkinliğin yapılması için bir izin veriyordu. Bu izin de Okul İdaresi tarafından İskeçe İlköğretim Müdürlüğüne iletilir ve etkinlik için verilen izin onaylanırdı. Biz yıllarca bu şekilde çalıştık. Etkinliklerimizi hep bu şekilde yaptık. Hiçbir sorun da yaşanmadı. Yaptığımız etkinlikler zaten velilerimize ve öğrencilerimize yönelik etkinlikler. Uzmanları, bilim adamlarını davet ettiğimiz, çocuklarımızın ve ailelerin iyiliği için, gelişmesi için bilgiler edindiğimiz son derece faydalı etkinlikler. Şimdi deniyor ki başvuru Encümen Heyetine yapılmayacak. Bu yıl ne oldu da bu uygulama değiştirildi? Ve neden değiştirildi? Neden Encümen Heyeti atlatıldı? Neden Encümen Heyeti devreden çıkarılmaya çalışılıyor? Düne kadar böyleyken bu sene neden durduk yerde yeni bir uygulama getirildi? Sebep nedir? Biz okullarımıza sahip çıktıkça birileri sevineceği ve yardımcı olacağı yerde, bize köstek oluyor. Çok yazık.”

İskeçe Eğitim Müdürlüğü, 31 Ocak 2024 tarihinde, "Uzmanlar Anlatsın, Bizler Öğrenelim" başlığı altında Dil Konuşma Terapisti Cemali Kabur'un söyleşisine izin vermemiş, okulun kapılarını kaptmıştı. Söyleşi yine İskeçe Türk Birliğinde icra edilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.