SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev sel nedeniyle halkından özür diledi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ülkesinde meydana gelen sel felaketi ve yaşanan mağduriyetler nedeniyle vatandaşlarından özür diledi.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 15:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev sel nedeniyle halkından özür diledi

Kazakistan'ın bazı bölgelerinde 27 Mart 2024 tarihinde karların erimesi ve şiddetli yağışlar nedeniyle 3 sosyal tesis, 5 katlı bina ve 298 özel konut su altında kaldı. Yaşanan sel afetlerinden dolayı ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

TOKAYEV BAKANLAR KURULUNU TOPLADI

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı ofisi, 1 Nisan 2024 tarihinde Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in ülkesinde meydana gelen sel felaketi ve yaşanan mağduriyetler nedeniyle Bakanları Kurulu ile acil toplantı gerçekleştirdiğini duyurdu.

TOKAYEV MEVCUT DURUM HAKKINDA BİLGİ ALDI

Toplantıya Başbakan Olcas Bektenov, Bakanlar Kurulu ve merkezî kurum ve kuruluşların yetkilileri katıldı. Toplatıda Cumhurbaşkanı Tokayev'e, halkı kurtarmak ve sel felaketlerinin sonuçlarını ortadan kaldırmak için alınan önlemler de dahil olmak üzere bölgelerdeki mevcut durum hakkında bilgi verildi.

HALKINDAN ÖZÜR DİLEDİ

Tokayev toplantıda bakanlar ile valilerin ihmalini ve profesyonellik eksikliğini sert bir şekilde eleştirdi. Tokayev ayrıca hükûmet ile yerel yönetim organları arasında bir koordinasyonun olmadığını vurguladı. Öte yandan Tokayev halkından özür diledi ve tüm mağdurlara maddî yardım sağlanacağına dair güvence verdi.

SELİN VURDUĞU 12 BÖLGE

Kazakistan'da sel felaketinin yaşandığı Aktobe, Kastanay, Batı Kazakistan, Okmola, Atyrau, Karaganda, Kuzey Kazakistan, Türkistan, Almatı, Pavlodar, Ulitau ve Abay bölgelerinde 12 binden fazla kişinin tahliye edildiği açıklandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.