SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da 50 köye ulaşım kesildi

Kazakistan'da yaşanan kar erimesi ve şiddetli yağışlar sonucu yaklaşık bin 500 ev su altında kalırken, 50 köye ise ulaşım kesildi.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 15:20
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 22:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da 50 köye ulaşım kesildi

Kazakistan'ın bazı bölgelerinde 27 Mart 2024 tarihinde karların erimesi ve şiddetli yağışlar nedeniyle yüzlerce köy ve bin 500 ev su altında kalırken, 50 köye ulaşım kesildi. Yaşanan sel afetlerinden dolayı ülkede olağanüstü hal ilan edildi.

KABİNE SEL GÜNDEMİYLE ACİL TOPLANDI

Kazakistan Başbakanlık Ofisinden 2 Nisan 2024 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Kazakistan Başbakanı Olcas Bektenov başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, sel gündemiyle acil olarak toplandı. Başbakan Bektenov, havaların iyice ısınmasıyla ülkenin batı, kuzey, orta ve doğu kesimlerinde yeni bir sel dalgası beklediklerini belirterek, "Kış aylarındaki yoğun kar yağışı ve buzlanma, sıcakların erken gelmesi gibi durumlar özellikle batı eyaletlerde büyük çaplı su baskınlarına yol açtı" dedi.

Sel felaketi yaşanan Kazakistan’da 12 bin kişi tahliye edildi

NEHİRLERİN TAŞMA TEHLİKESİ VAR

Kazakista Acil Durumlar Bakan Yardımcısı Baurcan Sızdıkov ise, selden en çok etkilenen batıdaki eyaletlerde su seviyesinde azalma kaydettiklerini, fakat ülkenin orta, kuzey ve doğu kesimlerinde ise tam tersine nehirlerin taşma tehlikesi olduğuna işaret etti.

kazakistanda-taskin-nedeniyle-yaklasik-1500-ev-su-altinda-kaldi

15 BİN 786 KİŞİYİ TAHLİYE EDİLDİ

Bakan Sızdıkov bugüne kadar kırsal bölgelerden 6 bin 187’si çocuk olmak üzere 15 bin 786 kişiyi tahliye ettiklerini bildirdi. 50 köye ulaşımın kesildiği bilgisini paylaşan Sızdıkov, söz konusu yerleşim birimlerine de helikopterlerle gıda ve ilaç gönderildiğini belirtti.

SELİN VURDUĞU 12 BÖLGE

Öte yandan açıklamada, tahliyenin Aktobe, Kastanay, Batı Kazakistan, Okmola, Atyrau, Karaganda, Kuzey Kazakistan, Türkistan, Almatı, Pavlodar, Ulitau ve Abay bölgelerinde gerçekleştirildiği kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.