SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da hava durumu: -50 derece

Kazakistan bugünlerde rekor seviyelerde soğuk havayla ile karşı karşıya.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2018 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 22.01.2018 18:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da hava durumu: -50 derece

Kazakistan bugünlerde rekor seviyelerde soğuk havayla ile karşı karşıya. TimeTurk'un haberine göre Kazakistan'ın kuzey ve doğu eyaletlerinde hava sıcaklığının eksi 45 dereceye düşmesi nedeniyle "kutup soğukları" alarmı verildi.

Kazakistan Meteoroloji Hizmetleri Kazgidromet'ten yapılan açıklamada, Akmola, Kuzey Kazakistan, Pavlodar, Karaganda ve Doğu Kazakistan eyaletlerinde sıcaklıkların eksi 45 dereceye kadar düştüğü ve soğukların ülkenin güney doğusuna kadar ulaşacağı duyuruldu. Ülkenin güneyindeki Almatı eyaletinde ise hava sıcaklığının eksi 35'e kadar düşeceği kaydedilirken aynı durumun Taldıkorgan kentinde de yaşanacağı ve ülke genelindeki kutup soğuklarının bir hafta süreceği belirtildi.

 

Astana -50'yi gördü

Dünyanın Ulanbator'dan sonra ikinci en soğuk başkenti Astana'da termometreler eksi 35 dereceyi gösterirken hissedilen hava sıcaklığının ise eksi 50 derece olduğu kaydedildi. Aşırı soğuklar nedeniyle başkentte ilk ve ortaöğretimde eğitime bir gün ara verildi.

Soğukların devam etmesi beklendiği için okullarda eğitime verilen aranın uzayabileceği belirtiliyor. Öte yandan, sosyal medyadan, araç sahiplerinin soğukta yürümek zorunda kalanları araçlarına alması çağrısında bulunulurken bazı eczane ve dükkanların da kapılarına, "Donduysanız içeri girip ısının ve sıcak çay için" yazılı notlar asıldığı görüldü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.