SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da Türkiye'deki depremzedeler için bir günde rekor bağış desteği

Kazakistan'da, Türkiye'deki depremzedeler için bir günde 90 bin doların üzerinde bağış toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2023 23:56
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2023 23:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da Türkiye'deki depremzedeler için bir günde rekor bağış desteği

Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Ufuk Ekici, depremzedelere yardım amaçlı başlattıkları kampanya kapsamında Kazakistan’da açtıkları banka hesabında bir günde 90 bin doların üzerinde bağış toplandığını açıkladı. Büyükelçi Ekici, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerle ilgili Kazakistan basınına brifing verdi.

Brifing sonrası açıklamalarda bulunan Ekici, bu zor gününde Türkiye’ye hem maddi hem manevi desteğini esirgemeyen kardeş Kazak halkına şükranlarını sunmak istediğini ifade etti.

BÜYÜKELÇİLİKTE TAZİYE DEFTERİ AÇILDI

Bugün Büyükelçilikte taziye defteri açtıklarını ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in defteri imzaladığını belirten Ekici, "Taziye defterini imzalamak üzere toplumun her kesiminden insanlar geldi. Bu dayanışmalarından dolayı Kazak kardeşlerimize şükranlarımızı sunmak istiyorum" dedi.

Ekici, depremin meydana geldiği ilk günden bu yana sadece resmi makamlar değil tüm Kazakistan genelinde Türkiye’ye yardım etmek isteyen çok sayıda kişinin kendilerine ulaştığını vurgulayarak dün itibarıyla AFAD hesabına aktarılmak üzere yardım kampanyası başlattıklarını aktardı.

AFAD'IN RESMİ BAĞIŞ HESABINA AKTARILACAK

Ekici, bunun için Ziraat Bankasının Kazakistan şubesi olan KZI Bank’ta hesap açtıklarını belirterek, "Bugün itibarıyla 90 bin doların üzerinde bir bağış toplandı. Burada toplanan parayı Türkiye’deki AFAD’ın resmi bağış hesabına aktaracağız" diye konuştu.

Ayrıca giysi, gıda ve ihtiyaç malzemesi bağışında bulunanların da olduğunu belirten Ekici, "Dün, yaklaşık 17 koli malzemesini bu sabah Türk Hava Yolları ile ülkemize ulaştırdık. Bugün de 35 koli birikti. Bunları da derleyip toparlayıp Türkiye’de AFAD ve ilgili kurumlarımıza ulaştıracağız" dedi.
AA'nın aktardığı habere göre Büyükelçi Ekici, depremzedelere destek olmak isteyenler için Büyükelçiliğin sosyal medya hesaplarında gerekli tüm bilgilerin yer aldığını, başkent Astana ve çevre iller dışında olanların da Türkiye’nin Almatı, Çimkent ve Aktau’daki başkonsolosluklarına da yardımlarını iletebileceklerini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.