SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'daki sel son 80 yılın en büyük doğal afeti oldu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, şiddetli sel felaketiyle ilgili olarak Kazakistan halkına seslendiği konuşmasında böyle bir doğal afetin uzun yıllardır yaşanmadığını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2024 20:32
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2024 20:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'daki sel son 80 yılın en büyük doğal afeti oldu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, şiddetli sel felaketiyle ilgili olarak 6 Nisan 2024 tarihinde Kazakistan halkına seslendi. Tokayev, bu çapta bir doğal afetle uzun yıllardır karşılaşılmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Abay, Akmola, Aktöbe, Atrau, Batı Kazakistan, Karagandı, Kostanay, Pavlodar, Kuzey Kazakistan ve Ulutau bölgeleri olmak üzere ülkenin on bölgesinde yerel düzeyde olağanüstü hâl ilân edildiğini hatırlatarak, "Belki de bu, ölçeği ve sonuçları bakımından son 80 yılın en büyük felaketidir" şeklinde konuştu.

Kurtarma ekiplerine, polis memurlarına, gönüllülere ve selle mücadelede görev alan herkese teşekkür eden Tokayev, Kazakistan halkının hep birlikte bu felaketin üstesinden geleceğine olan inancını dile getirdi. Cumhurbaşkanı, "Durum zor ama ümitsizliğe kapılmamıza gerek yok, bu durumu düzelteceğiz." dedi.

KAZAKİSTAN'DA SEL FELÂKETİ

Kazakistan, yoğun yağışlarla geçen kış sonrası sıcaklık artışıyla karların aniden erimesi sonucu oluşan taşkınlarla mücadele ediyor.

Ülkede, barajlar dolması ve nehirlerin taşmasıyla meydana gelen selden en çok etkilenen batı ve kuzey eyaletlerde 3 bin 171 ev su altında kaldı.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bugüne kadar sular altında kalan bölgelerden 14 bin 589'u çocuk olmak üzere 46 bin 755 kişi tahliye edildi. Bu kişilerin 2 bin 602'si helikopterlerle kurtarıldı. Ayrıca 60 bin küçük ve büyük baş hayvan tahliye edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.