SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan ile Avrupa arasında 320 milyon avroluk mutabakat zaptı

Kazakistan Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası, 320 milyon avro değerinde mutabakat zaptı imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.01.2024 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 30.01.2024 09:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan ile Avrupa arasında 320 milyon avroluk mutabakat zaptı

Kazakistan Kalkınma Bankası ile Avrupa Yatırım Bankası arasında, 29-30 Ocak tarihlerinde Brüksel'de düzenlenen "AB-Orta Asya Ulaştırma Bağlantısı için Küresel Geçit Yatırımcıları Forumu" çerçevesinde 320 milyon avro tutarında mutabakat zaptı imzalandı.

"KAZAKİSTAN İLE DAHA FAZLA İŞBİRLİĞİNE İLGİ DUYUYORUZ"

Foruma katılan Kazakistan heyetine Ulaştırma Bakanı Marat Karabayev başkanlık ederken, memorandum Kazakistan Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Botagoz Abisheva ve Avrupa Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Teresa Czerwinska tarafından imzalandı.

Mutabakat zaptı kapsamında taraflar, Trans-Hazar uluslararası ulaşım güzergâhı çerçevesinde deniz, hava ve diğer altyapıların yanı sıra "yeşil" projeler de dahil olmak üzere Türkistan'da bölgenin Avrupa ile ulaşım bağlantısını arttıracak projelere yönelik Avrupa desteği olanaklarını görüşecek.

Memorandumun imzalanmasının Avrupa Birliği ve Türkistan'ın yakınlaşmasına katkıda bulunacağını kaydeden Czerwinska, "Avrupa Yatırım Bankası, yatırımlarımızın yaklaşık yüzde20'sini oluşturan ulaştırma altyapısına yaklaşık 11 milyar avro yatırım yapmaktadır" dedi.

Czerwinska ayrıca "Kazakistan ve Kazakistan Kalkınma Bankası ile daha fazla işbirliğine ilgi duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.