SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'ın en büyük kitap fuarı "KitapFest" başladı

Kazakistan'ın en büyük kitap fuarı olan KitapFest, ülkenin en büyük şehri Almatı'da 15 Eylül itibarıyla ziyaretçilere kapılarını açtı.

Haber Giriş Tarihi: 15.09.2017 17:35
Haber Güncellenme Tarihi: 15.09.2017 17:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'ın en büyük kitap fuarı "KitapFest" başladı

Kazakistan'ın en büyük kitap fuarı olan KitapFest, ülkenin en büyük şehri Almatı'da 15 Eylül itibarıyla ziyaretçilere kapılarını açtı. Bauırcan Vakfı ile Avrasya İmtiyaz Ortaklığı'nın organizasyonu ve Akimat'ın (yerel yönetim) desteğiyle bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen kitap fuarı, Ulusal Bilimler Akademisi binasının önündeki meydanda gerçekleştiriliyor.

Etkinlikle birlikte halka okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap takaslarına imkan sağlamak, Kazak yazarlar ve hayranlarını bir araya getirerek, bizzat yazarlar tarafından yazarlık dersleri düzenlemek gibi pek çok amaç güdülüyor. Yine fuar süresince şiir dinletileri, imza günleri gibi etkinliklerin devam edeceği belirtildi. Organizatörlerin aktarımına göre, Kazakistan Ulusal Kütüphanesi'ne bu yıl sadece 235 yeni kitap kaydedildi. Bauırcan Vakfı'nda sosyal projeler koordinatörlüğü görevini yürüten Meyra Alzanova, bu rakamın arttırılması için çağdaş Kazak yazarların, yeni eserlerin teşvik edilmesi amacıyla pazarlama yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğini ifade ederek, "Bayan Yesentayeva'nın kitabı 20 binden fazla sattı. Bu büyük bir ilerleme ve okuyucuların taleplerine göre yazarların nasıl hareket etmesi gerektiğini gösteriyor. Bu açıdan piyasayı geliştirmeye ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

KitapFest ilk kez 2014 yılında düzenlendi ve Kazakistan'ın en büyük kitap fuarı olarak öne çıktı. Farklı yaş ve meslek gruplarından 3 binden fazla insan fuara katılım gösteriyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.