SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan kadına şiddet ve çocuk istismarına karşı tedbirleri güçlendiriyor

Kazakistan hükûmeti kadına şiddet ve çocuk istismarına karşı yeni tedbirleri yürürlüğe koyacak.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2024 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2024 15:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan kadına şiddet ve çocuk istismarına karşı tedbirleri güçlendiriyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 18 Haziran 2024 tarihinde Çocuk Hakları Komiseri Dinara Zakiyeva ile ülkedeki kadın ve çocuk istismarına karşı tedbirler konusunda bir toplantı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Tokayev görüşmede, kadına şiddeti önleme tedbirlerini güçlendirdiğini ve çocuklara yönelik her türlü şiddet için cezaların artırıldığını bildirdi.

111 DEVLET ÇAĞRI MERKEZİ YARDIM HATTI

Zakiyeva tarafından sunulan "Kadın Ve Çocuk Haklarını Daha İyi Korumaya Yönelik Tedbirlerin Sıkılaştırılması" kanun teklifi Tokayev hükûmetince kabul edildi. Zakiyeva toplantıda, "111 devlet çağrı merkezi yardım hattının açılması üzerinde çok çalıştık. Çağrı merkezi açıldığından bugüne 13 bin çağrı aldık, kadın ve çocuklarımızı her türlü istismar ve şiddete karşı koruduk." ifadelerini kullandı.

TOKAYEV TALİMAT VERDİ

Tokayev toplantıda, hukuki okuryazarlığın artırılmasının ve okul çağındaki çocuklar arasında hukuk ve düzen ilkesinin geliştirilmesinin önemini vurguladı. 

Tokayev ayrıca, çocuklar ve gençler arasında intihar düşüncelerini önlemek için kapsamlı önlemlerin gerekliliğine işaret etti. Çocuk yaralanmaları ve kazalarının önlenmesinin özel olarak kontrol altında tutulması talimatını verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.