SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan, Uluslararası Aral Gölü’nü Kurtarma Fonu’nun başkanlığını yapacak

Kazakistan, Uluslararası Aral Gölü’nü Kurtarma Fonunun (IFAS) dönem başkanlığını yeni yıl itibarıyla devraldı.

Haber Giriş Tarihi: 04.01.2024 12:20
Haber Güncellenme Tarihi: 04.01.2024 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan, Uluslararası Aral Gölü’nü Kurtarma Fonu’nun başkanlığını yapacak

Kazakistan, Uluslararası Aral Gölü’nü Kurtarma Fonunun (IFAS) dönem başkanlığını 2024 yılının başlaması ile birlikte devraldı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comert Tokayev üç yıl boyunca organizasyonun başkanlığını sürdürecek.

Kazakistan Cumhuriyeti Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Nurzhan Nurzhigitov konuya ilişkin “Hem Orta Asya devletleriyle hem de diğer uluslararası örgütler ve finans kurumlarıyla iş birliğini derinleştirmeyi hedefliyoruz. Kuzey Aral Denizi'nin korunmasına yönelik Dünya Bankası ile birlikte yürüttüğümüz projenin ikinci aşamasına bu yıl başlamayı planlıyoruz. Aral Gölü'nü kurtarmak ancak tüm IFAS kurucu devletlerinin ortak çabalarıyla gerçekleştirilebilecek bir görevdir. Önümüzdeki üç yıl içinde bu yönde önemli sonuçlar elde etmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

ULUSLARARASI ARAL GÖLÜ’NÜ KURTARMA FONU

Uluslararası Aral Gölü'nü Kurtarma Fonu, 1993 yılında Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Kırgızistan devlet başkanları tarafından bölgedeki çevre krizinin önüne geçilmesi ve Aral Gölü havzasındaki sosyoekonomik durumun iyileştirilmesi amacıyla kurulmuştur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.