SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgız sanatçı Baken Kıdıkeyeva anısına hazırlanan ansiklopedi TÜRKSOY'da tanıtıldı

Kırgız Halk Sanatçısı ve Kırgızistan Devlet Sanatçısı Baken Kıdıkeyeva anısına hazırlanan ansiklopedinin tanıtım toplantısı 17 Ocak 2024'te Ankara'daki TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2024 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2024 18:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgız sanatçı Baken Kıdıkeyeva anısına hazırlanan ansiklopedi TÜRKSOY'da tanıtıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreterliği, 17 Ocak 2024 tarihinde doğumunun 100. yılında Kırgız Halk Sanatçısı ve Kırgızistan Devlet Sanatçısı Baken Kıdıkeyeva Ansiklopedisi Tanıtım Toplantısı'na ev sahipliği yaptı.

Etkinliğie, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Aziz Kıştobayev, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu, eseri hazırlayan Prof. Dr. Attokur Japanov, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Orbay, Kırgızistan ve Türkiye’den kültür ve sanat camiasının temsilcileri ve sanatseverler katıldı.

"TÜRKSOY OLARAK BU EMEĞİ BOŞA ÇIKARMADAN YAYIMLADIK"

TÜRKSOY tarafından hazırlanan programa Türk dünyasının diplomatik temsilcileri, edebiyat ve tiyatro dünyasından isimler iştirak etti. Toplantı, Kıdıkeyeva adına hazırlanan belgeselin gösterimi ile başladı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, toplantı kapsamında yaptığı konuşmada; 2023'ü, 100. doğum yıldönümüne ithafen Baken Kıdıkeyeva'yı anma yılı ilan ettiklerini hatırlattı. Raev, Kıdıkeyeva'nın tüm Türk dünyası için önemli bir sanatçı olduğunu kaydetti.

Sultan Raev, Baken Kıdıkeyeva’nın sanat ve tiyatro hayatı ile ilgili Türk dünyasının farklı ülkelerinde etkinlikler düzenlediklerini vurgulayarak, “Kırgız Halk Sanatçısı ve Kırgızistan Devlet Sanatçısı Baken Kıdıkeyeva'nın doğumunun 100. yılı anısına ithafen düzenlenen 'Nerede Kaldı Geçen Yılın Kar'ı?' tiyatro oyununu tarihî Resim ve Heykel Müzesi, Türk Ocağı Salonu’nda gerçekleştirdik. Bugün ise, Baken Kıdıkeyeva’nın hayatı; bunun içinde onun sanat hayatı, oyunculuğu hakkında detaylı bilgi vermek için ayrı bir etkinlik yapıyoruz. Attokur Japanov tüm zamanını arşivde geçirdi. Gece gündüz çalıştı. Neticede böyle bir eşsiz kitap hazırladı. Elbette, biz TÜRKSOY olarak bu emeği boşa çıkarmadan yayımladık. TÜRKSOY'un yardımıyla kitap elinize ulaştı.” şeklinde konuştu.

“Baken Kıdıkeyeva Ansiklopedisi” eserinin kurdele kesim töreninin ardından etkinlikte konuşan yazar Prof. Attokur Japanov, Dr. Yakup Ömeroğlu, Ankara Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Gülzura Cumakunova,  Kırgız Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Jıparisa  Köçörbayeva, Kırgız Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Busurman Odurakayev, Kırgız Cumhuriyeti’nin Onursal Sanatçısı Dinara Abdıkadırova Türk dünyası tiyatro sanatında derin izler bırakmış Baken Kıdıkeyeva’nın hayatı ve sanat yolculuğu, kitabın hazırlanış sürecine ilişkin bilgiler verdiler.

Etkinlik sanatsal bölümün ardından yapılan hediye takdimi ve aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi. 

TÜRK DÜNYASININ ORTAK SANATÇISI: BAKEN KIDIKEYEVA 

Ünlü Kırgız sanatçı Baken Kıdıkeyeva, 20 Ekim 1923’te doğdu. Tiyatro sahnesine ile lise yıllarında tanıştı. Kırgızistan’da çekilen ilk uzun metrajlı film olan “Saltanat” filminde başrolü üstlendi; başta "Toktogul", "Geçit", "Beyaz Dağlar", "İlköğretmen", "Samançı'nın yolu", "Jorgo'nun yürüyüşü", "Karaş-karaş hikayesi", "Sokak" olmak üzere yüzden fazla tiyatro oyununda ve sinema filminde rol aldı. Sadece Kırgızistan sinemasında değil, davet edildiği Özbekistan ve Kazakistan sinemalarında da bir çok filmde yer alan Kıdıkeyeva, genç kızlara ve oyuncu adaylarına örnek oldu.

1970’de "halk sanatçısı" ünvanı alan sanatçı Baken Kıdıkeyeva, aynı yıl kültür ve sanat insanlarına verilen en büyük ödüllerden biri olan Kırgızistan Toktogul Devlet Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca 1977'de oyunculuk alanındaki yapılan bir festivalde ödül aldı. 15 Ocak 1994’te hayata veda eden Kıdıkeyeva’nın oynadığı filmler, günümüzde de Kırgızistan’da beğeni ile izleniyor.

TÜRKSOY, Bursa'da yapılan toplantıda, 2023 yılını tüm Türk dünyasında "Baken Kıdıkeyeva" yılı ilan etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.