SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı depremzedeler için 1 milyon TL bağışladı

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı çalışanları, Türkiye'deki depremzedelerin yaralarının sarılması için 1 milyon 23 bin TL bağışladı.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2023 10:50
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2023 11:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı depremzedeler için 1 milyon TL bağışladı

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde can kaybı sayısı 30 bini aştı. Türk dünyası, Türkiye'nin yaralarını sarmak amacıyla faaliyet yürütüyor. Toplanan insani yardım malzemeleri, depremden etkilenen 10 ile bir bir gönderiliyor. Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı çalışanları,  Türkiye'deki depremzedelerin yaralarının sarılması için 1 milyon 23 bin TL bağışladı.

TÜRK DÜNYASI TÜRKİYE İÇİN TEK YÜREK

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı Basın Merkezinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Bakanlık çalışanlarının kardeş Türk halkının acısını paylaşarak maaşlarını depremzedelere bağışladığını duyurdu. Açıklamada ayrıca, "Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı çalışanları, maaşlarının bir günlük kazancını oluşturan toplam 4 milyon 622 bin 407 somu (1 milyon 23 bin TL) banka hesabına aktarıldı" ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE TEK YÜREK BAĞIŞ KAMPANYASI'NA KIRGIZ TELEVİZYON KANALLARI KATKI SAĞLADI

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlara bağış toplamak için yapılan ortak canlı yayına Kırgızistan'daki ulusal televizyon kanalları da katkı sağladı.

Kırgızistan Radyo ve Televizyon Kurumuna (UTRK) bağlı Ala-Too 24 kanalı canlı yayınına, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü Öğretim Görevlisi, Yazar Muhittin Gümüş konuk edildi. Ala-Too 24 kanalının canlı yayınını, ELTR, 5 Kanal, 7 kanal, Asya TV, Govori TV, Manas Üniversitesi Televizyonu ve Radyosu paylaştı.

KIRGIZİSTAN'DA YARDIM TOPLANMAYA DEVAM EDİLİYOR

Kırgızistan hükumetinin, Türkiye'deki depremzedeler için başlattığı yardım kampanyalarına devam ediliyor.

Maliye Bakanlığı resmi internet sitesinden, Türkiye'deki depremzedeler için yardım toplamak amacıyla açılan banka hesabına 15 Şubat tarihine kadar 210 bin dolar yattığı bilgisi paylaşıldı.

Yardım kampanyasına, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri, parlamento, tüm bakanlıklar, komiteler, valilikler, belediyeler, il müdürlükleri, bazı kamu ve televizyon kurumları, üniversitelerin yetkilileri ve çalışanları maaşlarından günlük kazancını bağışlayarak destek verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.