SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'da enerji sektörüne devlet desteği

Kırgızistan Ulusal Yatırım Projeleri Komisyonu, enerji sektöründeki stratejik projelere ulusal proje statüsü verdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2024 12:54
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 14:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'da enerji sektörüne devlet desteği

Kırgızistan Ulusal Yatırım Projeleri Komisyonu, enerji sektöründeki stratejik projelere ulusal proje statüsünü verdi. Bu karar kapsamında Kambarata 1 Hidro Elektirk Santrali Projesi, Kazarman Hidro Elektirk Santrali Kaskadı Projesi ve Kemin-Torugart Yüksek Gerilim İletim Hattı Projesi ulusal proje statüsüne alındı.

ULUSAL PROJE STATÜSÜNE SAHİP PROJELERE DEVLET DESTEĞİ

Ulusal Proje statüsüne sahip projelerin firmaları; katma değer vergisi, gelir vergisi ve satış vergisinden belli bir süre için muaf tutulacağı ve bu firmaların uygun koşullarda devlet desteği alacağı belirtildi. Bazı projelere ulusal proje statüsü verilerek ekonominin stratejik sektörlerine yatırım çekilmesi açısından olumlu etkileyeceği öngörülüyor.

KIRGIZİSTAN'DA ENERJİ SEKTÖRÜNDE 3.5 YILLIĞINA OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLMİŞTİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov tarafından 24 Temmuz 2023'te enerji sektöründe olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin kararnameyi imzalamıştı. Cumhurbaşkanı Caparov, enerji sektöründe olağanüstü hal ilan edilmesinin nedenini, iklim değişikliği, nehirlerdeki suların azalması, enerji tüketiminin hızla büyümesi ve kapasite eksikliği olarak açıklamıştı. Enerji sektöründe olağanüstü hal süresi 1 Ağustos 2023'ten 31 Aralık 2026'ya kadar uygulanacak ve tüm sorumluluk enerji bakanına ait olacak.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAK ALANLARI OLUŞTURULMASI HEDEFLENİYOR

Öte yandan Enerji Bakanlığı, olağanüstü hal durumundan kaynaklanan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına uygun arazi belirleme ve tahsis hakkını kullanacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına uygun arazi envanteri çıkaracak olan bakanlık, amaç dışı kullanılan arazileri tespit ederek, enerji sektöründeki tesislerin inşasına yönelik kullanıma açacak. AA'nın aktardığı habere göre ayrıca enerji sektöründeki devlet kurum ve şirketlerine tek bir kaynaktan mal, iş ve hizmet satın almaları için izin verilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.