SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan kanunsuz göçmenlere karşı mücadelesini sürdürüyor

Türk devletleri ülkelerine yönelik kaçak göç tehlikesini önlemek için mücadele ediyor. Kırgızistan kanunsuz bir şekilde ülkede bulunan ve yasadışı olarak çalışan Pakistanlılar tutukladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2024 15:40
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2024 16:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan kanunsuz göçmenlere karşı mücadelesini sürdürüyor

Dünyada giderek artan kaçak göçmenler gittikleri ülkelerin sosyal ve demografik yapılarını tahrip ederken, ekonomik açıdan da ülkelere büyük zararlar veriyor. Bu kapsamda Türkistan'daki Türk devletleri de göçmenlere yönelik politikalarını sıkılaştırdı.

BİŞKEK'TE YASADIŞI ÇALIŞAN 28 PAKİSTANLI

Kırgız Milli Güvenlik Komitesi, ülkeye kanunsuz yollarla gelen göçmenlere göz açtırmıyor. Komite tarafından 17 Mayıs 2024 tarihinde yapılan yazılı açıklamada, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 28 Pakistanlının dikim atölyelerinde yasa dışı şekilde çalıştıklarının tespit edilmesi üzerine tutuklandıkları belirtildi.

GÖÇMENLER SINIR DIŞI EDİLECEK

Öte yandan resmî açıklamaya göre tutuklanan göçmenlerin ülkede kalma vizelerinin süresi dolduğu kaydedildi. Tutuklananlar, Kırgızistan İçişleri Bakanlığına bağlı Aşırıcılıkla Mücadele ve Göç Merkezinin gözaltı merkezine gönderilecek. Daha sonra gerekli işlemlerin ardından sınır dışı edilecek.

15 Mayıs'ta Bişkek polisi, motosiklet ve scooter ile kurye olarak çalışan yaklaşık 400 yabancı öğrencinin teslimat hizmetlerini askıya almıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.