SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC Dışişleri: Ada’daki çıkmazın yegane sorumlusu AB'dir!

KKTC Dışişleri Bakanlığı, AB’nin Kıbrıs Türk halkına yaptığı haksızlığın ve tarihi hatanın 20. yıl dönümü olduğunu belirterek, Ada’daki süregelen çıkmazın yegane sorumlusunun GKRY'i koşulsuz olarak tam üyeliğe kabul eden AB olduğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2024 10:15
Haber Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 10:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC Dışişleri: Ada’daki çıkmazın yegane sorumlusu AB'dir!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) tek taraflı ve gayrı yasal Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin 20. yılı hakkında açıklama yaptı.

KKTC Enformasyon Dairesi tarafından kamuoyuna paylaşılan söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi. 

“1 Mayıs, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Türk halkına yaptığı haksızlığın ve tarihi hatanın yirminci yıl dönümüdür.

Bilindiği üzere, 1 Mayıs 2004 tarihinde Birleşmiş Milletlerin (BM) Kıbrıs konusuna kapsamlı çözüm bulma çabalarının sonuçsuz kalmasına sebep olan GKRY hukuka aykırı ve tek taraflı olarak AB'ye tam üye yapılmıştır. Avrupa Birliği, Ada’daki sorunun yanlı bir tarafı olmayı tercih etmiştir.

Ada’daki süregelen çıkmazın yegane sorumlusu hiç kuşkusuz, 24 Nisan 2004 tarihinde Kuzey ile Güney’de eş zamanlı ve ayrı ayrı yapılan referandumlarda Kıbrıs’ta iki ayrı kendi kaderini tayin hakkını haiz halk ve iki devlet olduğu tescil edilmiş olmasına rağmen, uluslararası antlaşmaların yanı sıra, kendi temel ilke ve değerlerine aykırı bir şekilde, GKRY’ni koşulsuz olarak tam üyeliğe kabul eden AB'dir.

Kıbrıs’taki her iki Halkın refahı taahhüdü ile yola çıkan AB, Bakanlar Konseyi’nin 26 Nisan 2004’te Kıbrıs Türklerine yönelik ambargo ve izolasyonların kaldırılması yönünde aldığı kendi kararını uygulayamamış, üyelik dayanışması adı altında Rum yönetiminin esareti altına girmiş, hakkaniyetten uzaklaşmıştır.

Nitekim, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in son günlerde basına yansıyan açıklamaları da AB yetkililerinin Kıbrıs Türk halkını yok sayma hadsizliğiyle, Kıbrıs konusundaki maksimalist Rum tezlerinin savunuculuğunu yapan yanlı tutumunu alenen sergilemekten imtina etme gereği dahi duymadıklarını göstermektedir. Hal böyleyken, AB’nin Ada’da çözümü savunduğunu iddia etmesi, ancak samimiyetsizliğinin bir tezahürüdür.

Kıbrıs Türk tarafı, geçmişten günümüze iyi niyetle müzakere masasında yerini almış ve gerekli tüm çabayı ortaya koymuş, ancak AB’nin koşulsuz desteğini alan Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tutumu neticesinde tüm süreçler sonuçsuz kalmıştır. AB, Kıbrıs Türk tarafının çözüm süreçlerindeki yapıcı tutumunu görmezden gelerek kendi ilkeleriyle çelişen taraflı ve haksız bir durum sergilemeye devam etmektedir.

İlgili tüm taraflarca son çaba olarak görülen 2017 yılında Crans-Montana’da gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı sonucunda Kıbrıs Türk tarafı günümüz gerçeklerinden hareketle, Ada’da adil, gerçekçi ve sürdürülebilir bir uzlaşının iki ayrı bağımsız devletin aralarında geliştirecekleri iş birliğine dayalı iyi komşuluk ilişkilerinden geçmesi esasına dayalı yeni bir vizyon ortaya koymuştur.

Ada’da ve Doğu Akdeniz bölgesinde kalıcı bir barış ve istikrarın sağlanması için AB’nin, yirmi yıl önce yaptığı hatanın sorumluluğunu üstlenmesi ve mevcut gerçekler ışığında Kıbrıs Türk halkının özgür iradesini kabul ederek, Kıbrıs Türk halkının özden gelen egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünü tescil etmesi kaçınılmazdır.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.