SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC'nin yolları dünyaya açılıyor

KKTC’deki yolların; Google platformları olan Google Street, Google Earth ve Google Maps'te yer alması amacıyla protokol imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 18:32
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 18:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC'nin yolları dünyaya açılıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile Fact Innovation and Technologies Ltd. Direktörü Sadi Yolgeçen arasında KKTC’deki yolların Google platformlarında yer alması için protokol imzalandı.

"KKTC, TANITIMINI ARTIRMA HEDEFİYLE ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI"

Bakan Arıklı, ülke yollarının Google Street, Google Earth ve Google Maps platformlarında özel bir çalışma ile dünya genelinde erişime açılacağını belirtti. “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, uluslararası alanda daha görünür olma ve tanıtımını artırma hedefiyle önemli bir adım attı” diyen Arıklı, protokol sayesinde ülkenin ana yollarını, bölünmüş yollarını ve ilçe sınırları içindeki yollarının özel bir araç ve kamera ile taranacağını ve elde edilen verilerin Google platformlarında yayınlanacağını ifade etti.

"ÜLKEMİZİN POTANSİYELİNİ DAHA GENİŞ KİTLELERE TANITMA FIRSATI SUNACAK"

Prof. Dr. Arıklı, “Bu projenin temel amacı, Kuzey Kıbrıs'ın altyapısı, ulaşım ağı ve coğrafi yapısını detaylı bir şekilde dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sunarak ülkenin uluslararası alandaki görünürlüğünü artırmaktır. Bu proje, ülkemizin turistik ve ekonomik potansiyelini daha geniş kitlelere tanıtma fırsatı sunacak. Google platformları üzerinden ülkemizin yollarını sergileyerek potansiyel ziyaretçilere ve yatırımcılara önemli bir kolaylık sağlamış olacağız" dedi.

"ŞİRKETİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR HEYECAN KAYNAĞI"

Fact Innovation and Technologies Ltd. Direktörü Sadi Yolgeçen ise projeyle duydukları gururu dile getirerek, "Ülkemizin teknolojik altyapısını dünya genelinde tanıtmak ve Kuzey Kıbrıs'ı dijital haritalar aracılığıyla daha yakından keşfetmeyi sağlamak, şirketimiz için büyük bir heyecan kaynağıdır" şeklinde konuştu.

Anlaşmanın KKTC’nin turizm ve tanıtım sektörlerinde önemli bir ivme yaratması beklenirken, Google platformlarındaki özel çalışmanın ülkenin uluslararası alandaki prestijine katkıda bulunması öngörülüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.