SON DAKİKA
Hava Durumu

Lefkoşa'da “Sandıktan Çıkan Tarih: Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” belgeselinin tanıtım etkinliği yapıldı

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Sandıktan Çıkan Tarih: Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” adlı belgeselin tanıtım etkinliğine katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2024 21:10
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2024 21:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Lefkoşa'da “Sandıktan Çıkan Tarih: Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” belgeselinin tanıtım etkinliği yapıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 27 Mart 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığının (YTB) katkılarıyla hazırlanan “Sandıktan Çıkan Tarih: Kıbrıs’ta Çanakkale Esirleri” adlı belgeselin tanıtım etkinliğine katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Büyük Kütüphane Prof. Dr. Ümit Hassan Cumhuriyet Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe ayrıca, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, T.C. Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, KKTC Başbakan Yardımcısı Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, YTB Başkanı Abdullah Eren’in yanı sıra çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Tatar, YDÜ ev sahipliğinde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının tarihinde çok önemli dönemler olduğunu belirterek, Çanakkale savaşlarının da Türk milletinin tarihinde fevkalade önemli bir dönem olduğunu kaydetti.

Çanakkale savaşlarının, Kıbrıs Türkü açısından da önemli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, 1878’de Kıbrıs Adası İngiltere’ye kiralandığında, Osman devletinin özellikle Rusya’ya karşı rahatlamasından sonra adanın tekrar Osmanlı devletine iadesi söz konusu olduğunu ve 1878’deki anlaşmada bunun açık ve net ifade edildiğini belirtti.

37 yıl sonra Çanakkale’de Osmanlı devletiyle, İngiltere’nin karşı karşıya geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ı kiralarken, Osmanlıya destek çıkacak olan İngiltere’nin, Çanakkale’de gemileriyle ittifak devletleri olarak Anadolu, Boğazlar ve dönemin Osmanlı coğrafyasını parçalamak için taarruz ettiğini anlattı.

Bu taarruz karşısında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıktığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Atatürk’ün askerlerine söylediği, “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” sözünü anımsattı. 

Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı ordusunun Atatürk önderliğinde, canını feda edercesine çarpıştığını söyledi.

3 Kasım 1914’te İngiltere’nin gemileriyle, Boğazlardan geçmeye çalışırken, iki gün sonra 5 Kasım 1914’te, Kıbrıs’ı tek taraflı ilhak ettiğini açıkladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, bunun 1878’deki anlaşmanın hilafına olduğunu vurguladı. Tatar, Kıbrıs Türkü’nün ise ölümü göze alarak, Çanakkale’ye gittiğini, gazi ve şehit olduğunu dile getirdi.

O dönemde Türk askerlerinin, Gazimağusa’nın Karakol bölgesine getirilerek, esir tutulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün canını riske atarak, askerlerin imdadına yetiştiğini dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, bazı askerlerin Girne kalesine, bazılarının ise kayıklarla Anadolu’ya kaçırıldığını ifade etti.

Kıbrıs Türkü’nün, İngiliz Sömürge Yönetiminde baskı altında yaşadığını, bayrağını göndere çekemediğini, Atatürk’ün resmini duvarlara asamadığını, yasaklar altında milli kimliğinin elinden alındığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Müslüman azınlık bir toplum olarak lanse edilmeye çalışıldığını belirtti. 

Cumhurbaşkanı Tatar, buna karşın Kıbrıs Türkünün, duruşu, milliyetçiliği ve anavatanına bağlığı ile Çanakkale savaşlarında hep Anadolu’nun, milletinin yanında olduğunu vurguladı.

Çanakkale Zaferi'nin, Türkiye’nin İstiklâl Savaşı'nın öncüsü olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, böylesi bir tarihin, Kıbrıs bağlamında belgesele dönüştürülmesinin önemini vurguladı.

Şehitlere rahmet dileyen, gazilere şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Tatar, belgeselde emeği geçenlere teşekkür etti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.