SON DAKİKA
Hava Durumu

Mançu dilinde 3 bin 500 Kırgızca belge bulundu!

Kırgız Türkü tarihçi Gıyas Moldokasımov, Mançu dilinde Kırgız Türkçesine ve Kırgız Türklerine dair 3 bin 500 adet arşiv belgesine ulaştıklarını duyurdu. Belgeler, Kırgız Türkçesine çevrildikten sonra 40 Kırgız boyu hakkında bilgi sahibi olunacak.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 15:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mançu dilinde 3 bin 500 Kırgızca belge bulundu!

Kırgız Türkü tarihçi Gıyas Moldokasımov, Kırgızistan Miras Fonu Başkanlığının sağladığı destek ile Mançu dilinde Kırgız Türkçesine ve Kırgızlara dair çeşitli arşiv belgelerine ulaştıklarını bildirdi. Tarihçi Moldokasımov, Kırgız Türkçesi dilinde 3 bin 500 adet belge tespit edildiğini aktardı.

MANÇU DİLİNDE KIRGIZ TÜRKÇESİNE VE KIRGIZLARA DAİR BELGELER BULUNDU

Konuyla ilgili bilgi veren Moldokasımov, "Arşiv belgelerinin tüm kopyaları 283 cilt halinde toplanmıştır. Bu ciltlerde Kırgızlarla ilgili yaklaşık 3 bin 500 belge; yaklaşık 35 bin sayfada çeşitli bilgiler yer alıyor. Kanatbek Abducaparoğlu'nun raporuna göre Adigene kabilesine ilişkin 400-500 civarında belge bulunmaktadır. Bu belgeler arasında 40 Kırgız boyunun her biri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Belgeler Mançuca'dan Kırgızca'ya çevrildiğinde buna şahit olacağız. Bu 283 ciltlik arşiv belgesinin bir nüshasının fiyatı 5 milyon som civarındayken ilgililerden ucuza satın aldık. İnşallah bu belgeler Bişkek'e getirilecek" ifadelerini kullandı. 

Ayrıca Moldokasımov, Kırgız Türkçesine dair Hanzi ve Moğol dilinde 70 bin sayfalık bilgilerin bulunduğu ve onların da bu şekilde satın alınacağını ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.