SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan, 4. evre kanseri tedavi edebilen ilaç geliştirdiğini duyurdu

Özbekistan Bilimler Akademisi Nükleer Fizik Enstitüsü, 4. evre kanseri tedavi edebilen bir ilaç geliştirdiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2023 14:51
Haber Güncellenme Tarihi: 27.03.2023 17:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan, 4. evre kanseri tedavi edebilen ilaç geliştirdiğini duyurdu

Özbekistan Bilimler Akademisi Nükleer Fizik Enstitüsü Müdürü ve Teknik Bilimler Doktoru Profesör İlhom Sodikov, 4. evre kanseri tedavi edebilen bir ilaç geliştirdiğini duyurdu. Ayrıca Sodikov, ilacın üretimine başlandığını bildirdi.

"DİĞER ÜLKELERDEN DAHA UCUZ"

Özbekistan heber ajansı UZA.UZ'a konuşan Sodikov ilaç ile ilglili, "Bu ilaç Haziran 2022'de tescil edildi. Bu sene en iyi sonuçları almamızın ardından üretime geçen yeni bir radyofarmasötik vektör tedavisidir. Bu ilaç, kanser tedavisinde son derece etkili olan yeni bir ilaçtır. Bu ilacın bir dozu şu anda ABD'de 70 bin dolardan, Avrupa ülkelerinde ise 25 bin dolardan satılıyor. Enstitümüz bu ilacı, 3 onkoloji kliniğine 1,5 bin dolarlık bedelle insanlarımızın sağlığına sundu" ifadelerini kullandı.   

 YÜZDE 97-99'LUK BİR İYİLEŞME ORANI SAĞLIYOR

Ayrıca ilaç hakkında, "Bu protein, lutesyum-177 radyoizotopunu vücudun metastazlı bölgelerine ileten bir araç görevi görüyor. Lutetium-177, kanser hücrelerine nüfuz eder ve onları radyoaktif ışınlarıyla yakar" ifadelerini kullanan Sodikov, ışınların tümörün kendisine nüfuz ettiğini ve çevredeki sağlıklı dokuya zararlı bir etkisinin olmadığını, bu da kanseri ameliyatsız tedavi etmeyi mümkün kıldığını belirterek, "Bu ilaç, 4. evre kanser için yüzde 97-99'luk bir iyileşme oranı sağlıyor. Dünyanın her yerindeki doktorlar buna devrim niteliğinde diyor ve harika bir sonuç veriyor" dedi.

ON KAT DAHA SAF VE DAHA KALİTELİ

Sadıkov son olarak, Özbekistan'da daha temiz ve daha ucuz bir tedaviyi mümkün kılan yeni bir üretim teknolojisi geliştirildiğini belirterek, “Basitçe söylemek gerekirse, dünyada var olan aracı geliştirdik ve yarattığımız teknoloji ile kaliteli ve ucuz bir ürünün üretimine başladık. Bizim tarafımızdan üretilen lutesyum-177, diğer ülkelerde üretilen muadillerinden on kat daha saf ve daha kaliteli” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.