SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan’da Türk dizisi yayından kaldırıldı

Türk dizisi "Kara Sevda"nın yayından kaldırma emrinin “yukarıdan” geldiği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 14:39
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 14:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan’da Türk dizisi yayından kaldırıldı

Özbekistan’da ZO’RTV televizyon kanalı, son 3,5 aydan beri yayınlanan ve Özbek seyirciler arasında hayli popüler olan Türk dizisi “Kara Sevda”yı 16 Şubat'ta yayından kaldırdı.

16 Şubat günü dizinin 120. bölümü yayınlandı ve sonunda “ilk sezon finali" olduğu duyuruldu.

Ozodlik Radyosu'na konuşan ZO'RTV’deki kaynağı, dizinin yayından kaldırılması talimatının “yukarıdan” geldiğini söylerken, dizinin ileride tekrar yayınlanıp yayınlanmayacağının henüz belli olmadığını ifade etti.

Kaynak, dizinin kimin tarafından yasaklandığı sorusunu da cevaplamaktan kaçındı.

14 Şubat tarihinde, Özbek Basın ve Enformasyon Ajansı'na kayıtlı olan Azon.uz adlı İslami internet sitesinde yayınlanan makalede “Kara Sevda” dizisini seslendirilen dublaj sanatçılarının çalışması “haram” olarak nitelendirilmiş "söz konusu insanların (sanatçılar) çocuklarına İslam'da yasaklanmış vasıtalarla kazanılan paralar yedirdikleri" ileri sürülmüştü.

Daha sonra, Özbekistan Bakanlar Kurulu bünyesindeki Diyanet İşleri Komitesi üyesi Bobomurod Rustamov yaptığı açıklamada, Azon.uz sitesinde bulunan materyalin mevcut mevzuatın ihlali ile yayınlandığını ve makalenin ekspertize gönderildiğini belirtti. Özbek Basın ve Enformasyon Ajansından yapılan açılamada ise Azon.uz internet sitesinde yayınlanan makalede aşırılık çağrılarının bulunduğu ve sitenin yayın müdürlüğü hakkında gereken önlemlerin alınacağı bildirildi.

Öte yandan sitenin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Mubaşşir Ahmad Ozodlik’e yaptığı açıklamada söz konusu Türk dizisinin İslam normları ve Özbeklerin milli mantalitesine aykırı olduğunu savundu.

Özbek makamlarının "Kara Sevda” dizisini durdurma kararı, Özbekistan’da sosyal ağlarda en çok tartışılan konulardan biri oldu. Bazı kullanıcılar, Özbek din adamlarının, toplumun yıllarca süren siyasi sansürden kurtulmaya çalıştığı bir dönemde dini sansür uygulamaya çalıştığını kaydetti.

Daha önce Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Taşkent Müdürlüğünün Telegram sayfası üzerinde “Kara Sevda” dizisini lanetlediği kaydedilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.