SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'dan zorunlu askerlik bildirisi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, zorunlu askerlikle ilgili yeni bir karara imza attı. Buna göre askerlikten muaf olan tüm vatandaşlar zorunlu seferberliğe çağırılacak. Ayrıca askerliğini yapmış olanlar ise yedek subay olarak Silahlı Kuvvetlere nakledilecek.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2024 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2024 09:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'dan zorunlu askerlik bildirisi

Türkistan coğrafyasının en güçlü ordularından birine sahip olan Özbekistan, zorunlu askerlik ile ilgili yeni bildiri sundu. Özbekistan Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan bildiriye göre ülke genelinde yapılan zorunlu askerlik süreci ile ilgili değişimlere imza atıldı. 

ASKERLİKTEN MUAF OLANLAR ZORUNLU SEFERBERLİĞE ÇAĞIRILACAK

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in imzasıyla "Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşlarının bir sonraki askerliğe çağrılması ve hizmet süresini tamamlayan askerlerin yedek kuvvetlere nakledilmesi hakkında" konulu kararı kabul edildi. Buna göre askerlikten muafiyeti bulunmayan vatandaşlar Mart-Nisan 2024'te askere alınacak.  Ancak askerlikten muafiyeti bulunan tüm vatandaşlar, olası bir durumda zorunlu seferberliğe çağırılacak. Bununla birlikte askerliğini tamamlamış vatandaşlar ise Özbekistan Silahlı Kuvvetlerine yedek asker olarak nakledilecek. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.