SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA, Moğolistan'da aile sağlığı faaliyetlerini sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Moğolistan'da anne ve çocuk sağlığına yönelik faaliyetlere devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2023 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA, Moğolistan'da aile sağlığı faaliyetlerini sürdürüyor

TİKA, Moğolistan’da anne ve çocuk sağlığını desteklemeye devam ediyor. Moğolistan'ın Bayan-Ölgiy vilayetine bağlı Tolbo ilçesinde yaşayan sakinler için anne dinlenme binası inşa edildi.

Resim

TİKA'DAN MOĞOLİSTAN'A DESTEK

TİKA, ülkede uzun bir süredir devam ettirdiği çalışmalarla Moğolistan halkının takdirini topladı. Son olarak Tolbo ilçesinde inşa ettiği dinlenme binası, kırsal bölgelerde yaşayan kadınlara doğum öncesi ve sonrasında iyi ve temiz bir ortamda yatılı tedavi imkanı verecek.

TİKA'dan Moğolistan'daki sosyal tesis hakkında şu açıklamalar yapıldı:

"Erken doğum oranının her geçen yıl artış gösterdiği Moğolistan’da, anne ve kadın sağlığına yönelik projeler hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Tolbo İlçe Sağlık Merkezi bünyesinde sağlık kurallarına uygun anne dinlenme odası olmadığından, ilçedeki kadınlara doğum öncesi ve sonrasında gerekli sağlık hizmeti sağlanamamaktaydı. TİKA, İlçe Sağlık Merkezi bünyesinde kurduğu anne dinlenme binası ile anne ve çocuk sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulundu.

Tolbo ilçe Kaymakamı Erkejan Naihalov, yaptığı açıklamada 'İlçemiz hayvancılıkla geçinmekte ve nüfusumuzun büyük çoğunluğu köylerde yaşamaktadır. Köylerimizden hamile kadınlarımız hastalandığında ilçemizdeki sağlık merkezinde bir anne dinlenme odası olmadığından dolayı Bayan-Ölgiy il merkezine gitmek zorunda kalıyorlardı. Ancak ilçemiz uzakta yer aldığı için ve kış şartlarında yolların durumundan dolayı zorlanılıyordu. Anne dinlenme binasını kısa süre içerisinde ilçemize kazandıran TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür ediyoruz.' İfadelerini kullandı.

Proje ile riskli doğum gerçekleştirebilecek kadınlar hem doğum öncesinde hem de sonrasında yatılı tedavi hizmeti alabilecek. Bu sayede kırsal bölgelerde yaşanan anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.