SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk devletleri 6 Şubat 2023'te Türkiye için seferber olmuştu

Türkiye Cumhuriyeti'ni yasa boğan 6 Şubat 2023 deprem felaketinin ardından, Türk devletleri depremzedeler için seferber olmuştu.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 17:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk devletleri 6 Şubat 2023'te Türkiye için seferber olmuştu

Türkiye'yi derinden sarsan ve etkileri hâlâ devam eden 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki Kahramanmaraş merkezli depremlerde, birçok devlet gibi Türk devletleri de Türkiye'nin yardımına koşmuştu. Türk devletleri ülkelerinden gelen ekipler kurtarma çalışmalarına katılmanın yanında Türkiye'ye maddi, insani ve nakdi yardım gerçekleştirmişti.

TÜRK DÜNYASI, TÜRKİYE İÇİN TEK YÜREK OLDU

Azerbaycan, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'ye 34'ü doktor ve 7'si sağlık personeli olmak üzere 725 personel göndermişti.

Azerbaycan, Türkiye'ye 227 kişilik yeni arama kurtarma ekibi gönderdi - Son  Dakika Haberleri

Özbekistan Acil Durumlar Bakanlığına bağlı 100 kişilik kurtarma ekibi, özel araç ve ekipman ile insani yardım malzemelerini taşıyan uçakla Türkiye'ye gelmişti.

Özbekistan'dan kurtarma ekibi ve insani yardım taşıyan uçak Türkiye'ye hareket etti

Kazakistan, Türkiye’deki deprem felaketinine yardım etmek amacıyla 100'e yakın uzman ile arama kurtarma çalışmalarına katılmıştı.

Kazakistan'ın arama kurtarma ekibi Türkiye'ye ulaştı

Kırgızistan'dan ise arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'ye 70'e yakın personel gönderilmişti.

Kırgızistan, Türkiye'ye acil kurtarma ekibi gönderdi - QHA - Kırım Haber  Ajansı

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ

KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığına bağlı 20 kişilik arama kurtarma ekibi ile 8 özel donanımlı araç, Girne Limanı'ndan Mersin'in Taşucu Limanı'na gelmişti. KKTC Milli Eğitim Bakanı deprem bölgesi Adıyaman'a gelmişti.

KKTC'nin askeri ve sivil arama kurtarma ekipleri Türkiye'ye hareket etti -  Son Dakika Haberleri

DOĞU TÜRKİSTANLILAR BÖLGEYE GİTMİŞTİ

Türkiye’de yaşayan 300'e yakın Uygur Türkü, deprem bölgelerinde AFAD ve diğer kuruluşlarla birlikte arama kurtarma çalışmalarına katılılmıştı. Kahramanmaraş'ta eğitim alan bir Uygur Türkü öğrenci ise depremde hayatını kaybetmişti. 

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ofis binasında bulunan ülkelerin bayrakları, Türkiye'de ilan edilen 7 günlük milli yas sebebiyle yarıya indirmişti.

Türk Devletleri Teşkilatında bayraklar yarıya indirildi - QHA - Kırım Haber  Ajansı

TÜRKSOY ARAMA KURTARMA BİRİMİ BÖLGEYE GİTTİMİŞTİ

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Türkiye'yi yasa boğan deprem felaketine ilişkin, depremzedeler için saygı duruşunda bulunmuştu. TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde tüm bayraklar yarıya indirilmiş, TÜRKSOY arama kurtarma birimi bölgeye gitmişti.

UYGUR TÜRKLERİ DEPREM BÖLGESİNDE HALKA YEMEK YAPMIŞTI

Türkiye'de yaşayan Uygur Türkleri arama kurtarma çalışmalarına yardım etmek için Kahramanmaraş'a ulaşmıştı. Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına yardım eden Uygur Türkleri depremzedelere bin kişilik Türkistan pilavı yapmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.