SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk dünyası sinema yöneticileri özel gündemle toplandı

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye'den sinema yöneticileri, Azerbaycan Kültür Bakanlığı ev sahipliğinde TÜRKSOY koordinasyonunda Bakü'de bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2024 14:11
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2024 14:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk dünyası sinema yöneticileri özel gündemle toplandı

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye'den sinema yöneticileri, 18 Ocak 2024 tarihinde Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) koordinasyonunda Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bir araya geldi.

Azerbaycan Kültür Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Azerbaycan Sinema Ajansı Başkanı Orhan Fikretoğlu, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Akjoltoi Bekbolatov, Özbekistan Kültür Bakanlığı Sinema Ajansı Direktörü Bakhodir Adiliv, Senaryo Dairesi Başkanı Feruza Nodirova, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, TÜRKSOY Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı, Daire Başkanı Salim Ezer ve Azerbaycan Kültür Bakanlığının çalışanları katıldı.

NASREDDİN HOCA ORTAK YAPIM PROJESİ GÖRÜŞÜLDÜ

Özel gündemle bir araya gelen katılımcılar TÜRKSOY'un Şuşa'da düzenlenen Daimi Konseyi esnasında Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli'nin teklifi ile kabul edilen Nasreddin Hoca Ortak Yapım Projesine dair görüş alışverişinde bulundu. Söz konusu projede yönetmen olarak görev alacak olan Azerbaycanlı yönetmen Vagıf Mustafayev ve Yapımcı Zaur Darabzadeh toplantı kapsamında katılımcıları proje hakkında bilgilendirdi. 

Bakan Kerimli, toplantıda gerçekleştirdiği açış konuşmasında, Nasreddin Hoca Projesi'nin Türk sinemasının ilk ortak yapımı olarak beraberinde pek çok farklı fırsatlar sunacağının altını çizdi. Kerimli, TÜRKSOY'a ve Türk Dünyası Sinema Yöneticilerine teşekkürlerini sunarken aynı zamanda Azerbaycan Kültür Bakanlığı olarak projeye tam destek verdiklerini ifade etti.

"TÜRKSOY OLARAK NE YAPMAMIZ GEREKİYORSA YAPMAYA HAZIRIZ"

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ise geçtiğimiz günlerde Özbekistan'ın Başkenti Taşkent'te tohumları atılan TÜRKFİLM’in (Türk Dünyası Sinema Yöneticileri Birliği) kuruluşuna dikkat çekerek, Birliğin kurucuları olan sinema yöneticilerine teşekkürlerini sundu.

Genel Sekreter Sultan Raev: ‘’Kuruluşunu Özbekistan’da yaptığımız ve Türk sinemasına eşsiz katkılar sunacağına emin olduğumuz TÜRKFİLM , Türk Dünyası Sinema Yöneticileri Birliği daimi konseyimizin göstermiş olduğu irade ile hayata geçirdiğimiz özel bir oluşum. Bu vesileyle sizleri bizzat tebrik etmek istiyorum. TÜRKFİLM’in sinema alanında kurumsal ilişkilerimizin derinleşmesinde ve ülkelerimiz arasındaki ortak yapımların artmasında çok önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum. Şuşa’da sinema alanında alınan bir başka önemli karar, Nasreddin Hocayı konu alan uzun metraj filmin ortak yapımı üzerinedir. Sayın Bakanlarımız, çalışmaların her daim destekçisi olan Azerbaycan Kültür Bakanı Sayın Adil Kerimli’nin teklifi doğrultusunda sinema alanında kalıcı eserler bırakmak amacıyla Nasreddin Hoca Ortak Film Projesi’nin üye ülkelerimizin Kültür Bakanlıklarının katkılarıyla hayata geçirilmesini uygun görmüştür. Söz konusu projenin ilk sunumu da söz konusu toplantıda yapılmıştır. Önünüzde az bir süre ve daimi konseyimizin bizlere verdiği önemli bir görev var. Desteklerinizle bu süreci başarıyla neticelendireceğimize eminim. Sahip olduğumuz kültürel zenginliği gelecek nesillere aktarmada en önemli kitle iletişim aracı olan sinemadan yeterince faydalanamadığımız ortada. Bu hususta tecrübe alışverişini artırmak için biz TÜRKSOY olarak elimizden geldiğince ne yapmamız gerekiyorsa yapmaya hazırız.’’ ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.