SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye sevdalısı Kazak şair Mağcan Cumabay'ın şehadetinin 86. yılı

Türk dünyasının birliğini yazılarına taşıyan, Türkiye sevdalısı Kazak Türkü şair Mağcan Cumabay, 19 Mart 1938'de Sovyetler tarafından kurşuna dizilmişti. Cumabay, şehadetinin 86. yılında da unutulmadı.

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2024 15:00
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2024 16:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye sevdalısı Kazak şair Mağcan Cumabay'ın şehadetinin 86. yılı

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) kurşuna dizdiği, Türkiye sevdalısı Kazak Türkü şair ve fikir adamı Mağcan Cumabay'ın bugün şehadetinin 86. yılı.Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı mücadelesi verdiği dönemde "Uzaktaki Kardeşime" şiirini kaleme alarak Türkiye'ye hediye eden Cumabay, 19 Mart 1938'de Sovyetlerin kurbanı oldu. 

MAĞCAN CUMABAY KİMDİR?

Mağcan” Filmi Gösterimi : Turan | Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı

Mağcan Cumabay, Kazakistan'ın Bulaev kasabasında 25 Haziran 1893 yılında dünyaya geldi. Eğitim için İstanbul'a gelen şair Cumabay; Arapça, Farsça ve Çağatay Türkçesini öğrendi. İlk şiir denemelerini burada yapan Cumabay, daha sonra Tataristan'ın Kazan kentine gitti. Cumabay, Türklük bilincine vakıf fikir insanları Ahmet Baytursınulı, Alihan Bökeyhanulı gibi isimlerle ve Alaş hareketinin temsilcileri ile tanıştı. Şiirlerinde Türklüğü ve Türk dünyasının birliğini kaleme alan Cumabay aynı zamanda Sovyetlere karşı Kazakların bilinçlendirilmesi yönünde çalışmalara imza attı.

Şiirleri ve çalışmalarıyla tanınan Cumabay, Pantürkizm düşüncesiyle suçlanarak 19 Mart 1938'de Sovyetler tarafından kurşuna dizildi. 

Kurtuluş mücadelesi döneminde Türkiye'ye hediye ettiği "Uzaktaki Kardeşime" şiiri ise hafızalardaki yerini korumaya devam ediyor. 

"UZAKTAKİ KARDEŞİME"

Uzakta ağır azap çeken kardeşim

Solmuş laleler gibi kuruyan kardeşim

Etrafını sarmış düşman ortasında

Göl gibi gözyaşı döken kardeşim

Alısta avır azap şekken bavırım

Kuargan beyşeşektey kepken bavırım

Kamağan kalın javıdın ortasında

Köl kılıp közdin jasın tökken bavırım

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.