SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ve Kazakistan uzay alanında iş birliğine hazırlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev Ankara'da bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2024 09:34
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2024 10:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye ve Kazakistan uzay alanında iş birliğine hazırlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, 1 Şubat 2023 tarihinde bir görüşme gerçekleştirdi. Büyükelçi Sapiyev'in Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını ziyaretinde önemli konular ele alındı.

BAKAN KACIR: İLK TÜRK ASTRONOT KAZAK

Görüşmede sanayi, uzay ve bilişim alanındaki konular ve 2024 yılı planları ele alınırken ayrıca yatırım ortaklığının geliştirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Türkiye'nin ilk astronotunun uzay uçuşu ve bilimsel misyonu hakkında bilgi veren Bakan Kacır, uzay programları alanında hem ikili hem de Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) çerçevesinde ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. Kacır ayrıca, ilk Türk astronotun Kazak olduğunu vurgulayarak Kazakistan'ın uzay araştırmalarındaki zengin deneyiminin altını çizdi.

Türkiye'nin sanayi geliştirme konusundaki deneyimine dikkat çekerek, Kazakistan'ın yatırım cazibesinin yanı sıra enerji ve hammadde kolaylığı hakkında bilgi veren Büyükelçi Sapiyev, Türk işletmeleri Kazakistan'a davet etti.

Görüşmelerin ardından ikili işbirliğinin bu alanlarında ortaklığın daha da güçlendirilmesi konusunda mutabakata varıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.