SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan aşırı miktarda metan gazı yayan ülkelerin başında

Türkmenistan'ın metan gazı yayan ülkelerin başında geldiği bildirildi. Ülkede yayılan metan gazı sızıntısının 2022 senesinde Birleşik Krallık'ın tüm karbon emisyonlarından daha fazla olduğu belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 17:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan aşırı miktarda metan gazı yayan ülkelerin başında

Türkmenistan dünyanın en çok doğal gaz ve petrol rezervine sahip ülkelerinden biri olarak biliniyor. Ancak uzmanlar, son günlerde ülkede yaptığı hava analizlerinde rastladığı metan gazı miktarının endişe verici boyutlarda olduğunu belirtiyor. Ayrıca ülkede yayılan metan gazı sızıntısının 2022 senesinde Birleşik Krallık'ın tüm karbon emisyonlarından daha fazla olduğu belirtiliyor.

Uzmanalar, Türkmenistan'ın Hazar Denizi kıyısındaki doğal gaz sahasında 2,6 milyon ton metan gazı sızdırdığını aktarıyor. Ayrıca bu miktarın, Türkmenistan’ın nüfusunu ve yüz ölçümü oranına kıyasla çok yüksek olduğu vurgulanıyor.

TÜRKİSTAN COĞRAFYASI TEHLİKEDE!

Ayrıca The Guardian gazetesine göre tüm bu verilere rağmen Çin'in ikinci büyük gaz tedarikçisi olan Türkmenistan'ın, bu yıl Çin'e yapılacak gaz ihracatını ikiye katlamayı planladığı aktarıldı. Bununla birlikte, şiddetli kuraklık olasılığının Türkistan coğrafyasında (Orta Asya) çok önemli ölçüde artacağı belirtildi. Atyrıca bölgedeki ülkelerde Türkmenistan'ın havaya sızdırdığı metan gazi yüzünden iklim krizi yaşanacağı ve bu duruma karşı alınacak tedbirler konusunda oldukça savunmasız olduğu bildirildi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.